Türk ve Tuğluk TBMM'ye dönebilir mi?

BDP, milletvekillikleri düşürülen DTP'nin eski lideri Ahmet Türk ve milletvekili Aysel Tuğluk'un yeni anasaya değişikliğiyle TBMM'ye geri dönmeleri için başvuruya hazırlanıyor.

Haberler 25.10.2010 - 13:22

Türk ve Tuğluk TBMM'ye dönebilir mi?

BDP adına açıklamayı Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan yaptı.

Kaplan, mahkeme kararıyla milletvekillikleri düşürülen kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk ve eski milletvekili Aysel Tuğluk'un yeni anayasa değişikliği kapsamında bağımsız milletvekili sıfatıyla görevlerine geri dönmeleri için TBMM Başkanlığına başvuruda bulunacaklarını söyledi.

Türk ve Tuğluk'un milletvekilliği görevlerine geri dönmeleri için yarın saat 10.00'da, TBMM Başkanlığına dilekçe sunulacak.

Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, basın toplantısında şunları söyledi:

''12 Eylülde, Anayasanın ilgili maddesi değişti. Milletvekilleri, halkın özgür iradesi ile bir yasama dönemi için seçilir. Sayın Türk ve Tuğluk'un seçildiği yasama dönemi halen devam ediyor. Yarın vereceğimiz dilekçe ile Sayın Türk ve Tuğluk'un devam eden yasama dönemi için bağımsız milletvekili olarak görevlerini sürdürmeleri için talepte bulunacağız.

Bu konu karmaşık değil. Meclis Başkanlığının Genel Kurula sunuşunda, Sayın Türk ve Tuğluk'un Meclise geri dönüşlerinin bildirimi yapılabilir. Anayasa değişikliği bu andan itibaren ileriye dönük uygulanabilir.''

Sayfa Yükleniyor...