Türk- Yunan dostluğunun albümü

Zülfü Livaneli'nin Maria Farantouri ile birlikte seslendirdiği şarkıları bu albümde...

26.04.2011 - 16:08

Türk- Yunan dostluğunun albümü

Zülfü Livaneli şarkıları Yunanlılar’ın dünya çapındaki starı Maria Farantouri tarafından Atina Konser Salonu’nda Volos Senfoni Orkestrası eşliğinde icra edildi. Bu muhteşem konserin canlı kayıtları şimdi 'Mnimi Tou Nera' (Suyun Hatirasi) albümünde toplandı.

Livaneli’nin unutulmaz şarkıları ‘Yangın Yeri, Güneş Topla Benim İçin, Memik Oğlan, Kan Çiçekleri, Gün Olur, Çok Uzak, Atlı, Doğdukları Yerde Ölenler, İçimizden Biri, Özgürlük, Kardeşin Duymaz, Yiğidim Aslanım ve Sus Söyleme’ ile anonim ‘Bilmem Şu Feleğin’ türküsünün Yunanca olarak yer aldığı albümü AJS Müzik etiketiyle tüm müzik marketlerde.

‘’Bu albüm Maria Farantouri ile uzun yıllara dayanan dostluğumun ve sürekli iş birliğimin bir neticesidir. Aynı zamanda, karşılıklı Türk-Yunan ilişkilerini geliştirme çabalarımızın bir sonucudur.

Yunan halkına, onların medeniyetine ve kimliklerine büyük saygı duyuyorum. Umarım şarkıları dinler ve beğenirler ve belki de şarkılarda kendilerinden bir parça bulurlar.

Göstermiş oldukları sevgi ve alakadan ötürü Atina’daki tüm dostlarıma ayrıca bu derleme albümdeki değerli katkılarından ötürü tüm çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Ayrıca bestelerim için Yunanca sözler yazan Agathi Dimitrouka’ ya da teşekkür ederim.'' (Zülfü Livaneli)

İnternette Türk ve Yunan halkları tarafından en çok takip edilen turkyunandostlugu.org sitesi bir anket düzenledi. Ankette; Türk- Yunan Dostluğu’na en çok katkısı olanlar soruldu. İşte çarpıcı sonuçlar: Sanatçılar yüzde 68, gençler yüzde 20, politikacılar yüzde 5. Başka söze gerek yok...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...