'Türkan Saylan Hastanesi' tartışması

Kurucusu olduğu Lepra Hastanesi’ne Türkan Saylan’ın isminin verilmesi önerisi, İstanbul İl Genel Meclisi’nde tartışma yarattı. CHP’li üyelerin önerisi, 'yetkili değiliz' diyen AKP’lilerce reddedildi.

NTV Haber 26.08.2009 - 21:00

CHP’li İstanbul İl Genel Meclisi üyeleri, geçtiğimiz mayıs ayında hayatını kaybeden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Profesör Türkan Saylan'ın isminin, kurucusu olduğu İstanbul Lepra Hastanesi’ne verilmesini istedi.

Çoğunluğu oluşturan AKP'li üyeler, hastane ismi değiştirmeye yetkilerini olmadığını savunarak teklifi reddetti.

Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sadık Danışman, "Bizim hastaneye isim vermemiz söz konusu değil. Biz ancak tavsiye kararı alır Sağlık Bakanlığı’na bildiririz. Sadece bir yere Türkan Hoca’nın isminin verilmesini karara bağlıyabilirdik onu da İstanbul Üniversitesi noktasında uygun gördük" dedi.

KARAR SİYASİ!
Kararın siyasi olduğunu savunan teklifin mimarı CHP’li Zeynel Avcı ise, "Sanki alay eder gibi bir cevap verdiler. Oraya o ismi vermeyelim de Türkan Saylan’ın İsmi İstanbul Üniversitesi’nde çalıştığı kürsüye verilsin. Bakkala gidiyorsunuz ekmek istiyorsunuz ekmek kalmadı size deterjan verelim gibi birşey" şeklinde konuştu.

CHP'li iki meclis üyesi, AKP'nin kararına şerh koydu.

MESAİ ARKADAŞI KOÇ
Türkan Saylan'la yıllarca Lepra Hastanesi’nde birlikte çalışan hemşire Leyla Koç da, karardan dolayı üzgün olduğunu belirterek, "Lepra Hastanesi’ni kim kurmuştur onlara bu soruyu sormak gerekiyor. Türkiye’de ilk isim Türkan Saylan’dır. Bunu reddedenler zaman içinde utanacaktır. Çünkü onların reddetmesi Türkan Hoca’nın isminin bu hastaneden silinmesi anlamına asla gelemez" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...