Türkan Saylan’ı kaybettik

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr.  Türkan Saylan, hayatını kaybetti. Ölmeden önce "görevimi yaptım, hazırım" dedi ama en büyük isteği, Türkiye'de okula gitmek isteyip de gidemeyen tek bir kız çocuğunun kalmamasıydı.

18.05.2009 - 07:18

Türkan Saylan’ı kaybettik

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü'nde tedavi gören Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, bugün sabah 04.45'te yaşamını yitiridi.


Cuma günü ÇYDD Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında yorulan ÇYDD Genel Başkanı Saylan, Cumartesi günü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü'nde tedavi altına alınmıştı.

Türkan Saylan, kan değerlerinin düşük çıkması nedeniyle, son günlerinde ziyaretçi kabul edemiyordu.

Uzun süredir kanserle mücadele eden Türkan Saylan, 5 yıldır düzenli kemoterapi tedavisi görüyordu.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Onkoloji Enstitüsü doktoru Yavuz Dizdar, Saylan'ın, 19 yıldır İÜ Onkoloji Hastanesinde tedavi gördüğünü belirtti.

Tedavi süreci, son 7 yılda, ilerlemiş hastalık tablosu şeklinde seyrediyordu. Buna karşılık son iki haftalık süreçte vücut fonksiyonlarının tedrici olarak bozulması üzerine Saylan'ın onkoloji tedavisinin sonlandırıldığına dikkat çeken Dizdar, "Bu sürede sadece destek tedavisi sürdürülmüştür. Bütün girişimlere rağmen Prof. Dr. Türkan Saylan, 18 Mayıs, saat 04.45'te hayata gözlerini yummuştur. Saylan'a Allah'tan rahmet, ailesine ve bütün sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum" dedi.

'Saylan kansere direnmenin de sembolüydü'

Türkan Saylan'ın doktorlarından Prof. Dr. Pınar Saip ise Saylan'ın, son 24 saate kadar bilincinin açık olduğunu, hatta Cumartesi sabahı dondurma yiyerek su içtiğini söyledi. Saylan'ın sorulara da mantıklı cevaplar verebildiğini dile getiren Saip, "Son 24 saatte bilinci kapandı. 7-8 yıl boyunca kemoterapi alarak yaşamla ilgili sorumluluklarını yerine getirmiştir. Bunun sonunda da ölümü büyük bir vakarla, kendisinden beklenen sorumlulukla, onurlu bir şekilde karşılamıştır" diye konuştu.

Türkan Saylan'ın naaşı bugün defnedilecek. Saat 14.00'te Lütfi Kırdar’da tören düzenlenecek, ardından Teşvikiye Camii'nde ikindi namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Saylan daha sonra, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Teşvikiye Camii'ndeki cenaze törenine katılanlar Rumeli Caddesi, Halaskargazi Caddesi ve Büyükdere Caddesi'nden yürüyerek Zincirlikuyu Mezarlığı'na gidebilecek.

ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aysel Çelikel, cenaze töreninin hiçbir siyasi boyutunun olmayacağını, sadece halkın sevgisine dayalı bir tören gerçekleştirileceğini söyledi.

Çelikel, "Hoca çok teferruatlı işleri sevmezdi. Rahatsız edici törenlerden çok hoşlanmazdı. O yüzden Lütfi Kırdar'da 1 saatlik bir tören yapacağız. Bir kaç kişi konuşacak. Her gelen konuşamayacak. Bunları da tespit ettik" diye konuştu.

Cenazeye çelenk göndermek yerine ÇYDD'ye bağışta bulunulması istendi.

SON MESAJI: ÖLÜME HAZIRIM
Saylan'ın doktoru yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Saylan'ın bilinci son 24 saate kadar açıktı. Cumartesi dondurma yiyip su içti, sorularımıza mantıklı cevap veriyordu. Bilinci son 24 saatte kapandı. Mesajı 'Bana düşen tüm görevleri yerine getirdim, ölüme hazırım' oldu.

ARAT: SEVİNENLER BOŞA SEVİNMESİN
NTV canlı yayınına katılan CHP Milletvekili Necla Arat, "Ülkenin en değerli insanlarından biriydi. Yola, değişim için geleceğin annelerinden başlamak gerektiğine inanarak çıktık birlikte. Saylan'ın başlattığı hareket ekibinin çabalarıyla daha da yükselerek sürecek. Son dönemdeki iftiraları nefretle dile getirmek istiyorum. Sevinenler olacaktır ama boşuna sevinmesinler. Eskisinden daha güçlü ÇYDD, onun yolunda çalışmaya devam edecektir. Duyarlılığımız sürecek. Türk milletine başsağlığı diliyorum" dedi.

YÜKSEL: İKİ İSTEĞİ VARDI
ÇYDD 2. Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Prof. Türkan Saylan'ın ardından bundan sonra kendisine, Saylan'ın öğrencisi, yol arkadaşı ve bir ölçüde 'manevi kızı'' olarak çok büyük sorumluluk yüklendiğini söyledi.

Saylan'ın hasta olduğunu kabul ettiğini ancak hasta gibi davranmadığını ve hastalığına böyle yaklaştığını ifade eden Yüksel, "Türkan Saylan'ın arkasından çok ağlamak sızlanmak bize yakışmıyor. O da bunu istemezdi. Onu mutlu etmek, huzur içinde olmasını istiyorsak onun amaçlarını yerine getirmeliyiz" dedi.

Prof. Ayşe Yüksel, Türkan Saylan'ın iki arzusunun bulunduğunu, bunlardan birinin okula gitmek isteyip de gidemeyen hiçbir kızın kalmaması, ikincisinin de köyde yaşadığı için ilçedeki liselere gidemeyen kızlara her ilçede en az 100 kişilik bir öğrenci yurdu açılması olduğunu belirtti.

Yüksel, "Türkiye’nin tümü için bir anne, arkadaş ve hekimdi. Dünyada bir ilki de başardı Türkan Hoca, onun sayesinde artık sosyal tıp anlayışı var" dedi.

ÇELİKEL: EN BÜYÜK VASİYETİ YAPTIKLARIDIR
ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aysel Çelikel ise Saylan'ın vefatı üzerine şunları söyledi:

"Saylan çok sevdiği çocuklarda, gençlerde ve yol arkadaşlarının yüreğinde hayalleri, düşünceleri ve değerleriyle yaşamaya devam edecek."

Bir gazetecinin Saylan'ın ölmeden önceki vasiyetini sorması üzerine Prof. Dr. Çelikel, "Onun vasiyeti yaptıklarıdır. Bugüne kadar Genel Başkanı olduğu dernekte ya da başka sivil toplum kuruluşlarında yaptığı hizmetlerin devam etmesi, en büyük isteğiydi" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...