Turkcell ve İBB'den ceplere şehir rehberi

Turkcell ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığında hazırlanan ve kentle ilgili 200 bin noktanın işlendiği şehir rehberi, cep telefonlarına yüklenebilecek. Kullanıcının bulunduğu yeri algılayan sistem, gidilecek yerin güzergahını grafik ve yazı olarak gösteriyor

Anadolu Ajansı 11.03.2009 - 18:07

Turkcell ve İBB'den ceplere şehir rehberi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı ve Turkcell işbirliği ile hazırlanan, kentle ilgili 200 bin noktanın işlendiği Cep Şehir RehberiİstanBUL, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından tanıtıldı.

Teknolojik altyapı çalışmaları kapsamında 200 kilometre fiber optik kablo döşediklerini, 500 kilometrenin de altyapısını hazırladıklarını dile getiren Topbaş, daha önce tanıtılan Şehir Rehberi'ne ek olarak Mobil Şehir Rehberi'ni devreye soktuklarını belirtti.

Sistemin cep telefonu kullanıcısına maliyetinin bulunmadığını, kompakt hale getirildiği için bütün bilgilerin cep telefonuna sığdığını belirten Topbaş rehberin bir kez indirildiğini belirtti.

Rehberdeki haritalara 200 bin nokta işlenmiş. Şehrin hangi noktasında bulunulduğu tespit ediliyor ve gitmek istenen yere ulaşmak için kullanılacak güzergah, harita üzerinde cadde, sokak isimleriyle birlikte gösteriliyor.

Eczane, kültür merkezi, tiyatro salonu, alışveriş merkezi yanı sıra en yakın karakol, okul, hastane, otel, otopark, durak gibi önemli noktaları sorgulama imkanı bulunuyor.

Kadir Topbaş, şehirle ilgili 2 milyon dataları bulunduğunu ve sisteme daha sonra bunların da ilave edileceğini, ancak arzu edenlerin online üzerinden 2 milyon noktaya erişebilme imkanı bulunduğunu kaydetti. Yani hem çevrimiçi, hem çevrimdışı çalışan bir sistemi ortaya koyduklarını ifade eden Topbaş, eski model cep telefonlarında da sistemin kullanılabildiğini söyledi.

REHBERİN KULLANIMI
Rehber www.ibb.gov.tr/istanbul adresinden cep telefonuna yüklendikten sonra telefonun ekran boyutlarına sığıncaya kadar ekran seçeneklerinden kontrol edilecek. Rehber yüklendikten sonra telefonun uygulamalar klasöründe istanBUL kısa yolu seçilerek uygulama çalıştırılacak. Rehberin kurulumu ve çalışması cep telefonu türüne göre 4 ile 100 saniye arasında zaman alıyor.

Rehberde 68 bin cadde ve sokak, 31 bin önemli nokta bulunuyor. Güncel harita verileri yaklaşık 200 kat küçültülerek cep telefonuna uygun hale getirilen rehber, 6 ayda tamamlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...