Türker: Başkanlık'a hazır değiliz

DSP Genel Başkanı Masum Türker, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin, ''Türkiye şu anda başkanlık sistemine geçmek için hazır değil'' dedi.

Anadolu Ajansı 26.01.2011 - 15:00

Türker: Başkanlık'a hazır değiliz

DSP Genel Başkanı Masum Türker, mevcut Anayasa ile Cumhurbaşkanlığına aşırı yetki verildiğini ve seçimle gelen Cumhurbaşkanlarının bu yetkilere yönelik şikayetlerinin olduğunu belirtti.

Başkanlık sisteminin mevcut yetkileri daha da artıracağını öne süren Türker, ''Türkiye şu anda başkanlık sistemine geçmek için hazır değil. Bir başkanlık sisteminin var olması için güçlü bir parlamenter sisteminin olması lazım. Güçlü bir parlamenter sisteminde milletvekillerinin güçlü olmaları ve tabandan gelmeleri, zaman zaman parti disiplinin dışına çıkarak inisiyatif kullanmaları gerekir ama Türkiye'deki düzen maalesef bu şekilde oluşturulmamıştır'' diye konuştu.

DSP Genel Başkanı Türker, parlamenter sistemi güçlendirmeden başkanlık sistemine geçilmesinin ülkeyi ''diktatörlük düzenine götüreceğini'' de ileri sürdü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim barajının indirilmesine yönelik açıklamalarını ise ''olumlu'' bulduklarını belirten Türker, şunları söyledi:

''Başbakan'ın bu konudaki 'koalisyonlar olur' sözlerini de doğru bulmuyoruz. Seçilen partilerin kendi içlerinde bölünmesi durumunda da hükümet koalisyon sonucu oluşmayacak mı? O nedenle koalisyonları bir öcü gibi göstermek doğru değildir. Türkiye'de koalisyonlarla da istikrar sağlanmıştır. Bu nedenle seçim barajının indirilmesi Türkiye açısından olumlu olur. Türkiye'de özellikle bu seçimde barajların indirilmesi gerekir. Çünkü seçilecek parlamentonun en önemli görevlerinden birisi yeni bir anayasa yapmak olacaktır. Yeni bir anayasa, toplumun bütün kesimlerini kendi siyasal çizgileri altında uzlaşma noktasında bir araya getirmelidir. O nedenle baraj indirilmelidir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...