Brüksel’de, ABD, Fransa ve İngiltere’den oluşan koalisyon güçlerinin Libya hava sahasını kapalı bölge ilan edilmesi amacıyla başlattıkları operasyonun NATO şemsiyesi altına kaydırılması görüşülüyor.

İlişkili Haberler


Dünkü toplantıda, NATO’nun askeri planlarına itiraz eden ve kapalı hava sahası alanının daraltılmasını isteyen Türkiye’nin 'tek başına kalmış' görüntüsü, bugün değişikliğe uğramış görünüyor.

Başta Almanya olmak üzere, Türkiye’nin kaygılarını paylaşan ülkeler olduğu ifade ediliyor.

TSİ 16.00’da başlayan ve yarın ya da çarşamba günü tekrar toplanması beklenen NATO konseyindeki son gelişmeleri, NTV Brüksel Temsilcisi Güldener Sonumut aktardı:

"Türkiye itirazları nedeniyle dün kendini tek başına hissederken, 27 ülkenin karşı tavrı var havası mevcuttu. Ancak bugünkü toplantıda, Türkiye’nin yalnız olmadığı ve kaygılarının başka ülkeler tarafından da paylaşıldığı ifade ediliyor.

Örneğin, koalisyon güçlerinden Fransa’nın, kimseye haber vermeden hava harekatı düzenlemesinin müttefik geleneğine sığmadığı değerlendirmeleri yapılıyor.

Bunu başta Almanya dile getirirken, koalisyon güçlerinin operasyonlarında çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi nedeniyle, Türkiye’nin, NATO’nun askeri operasyonlarının gözden geçirilmesi talebine pekçok ülke destek vermiş durumda.

ABD, NATO’nun komuta kontrol yapısı içinde mutlaka yer almasını savunurken, Yunanistan, İtalya, Belçika, Hollanda ve Danimarka gibi ülkelerin de böylelikle daha rahat davranabileceklerinin altı çiziliyor.

Sonuç olarak, bugünkü toplantıda Türkiye eleştirilen değil destek gören ülke konumundaydı."