NTV

"Türkiye, çevre açılımı yapmalı"

Anadolu Ajansı

Türkiye

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Özdemir, Türkiye'den gelen çevre örgütleri temsilcileriyle görüştü. Özdemir: ''Türkiye'yi çevre açılımını yapmaya davet ediyorum...''

BERLİN - Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Berlin ve İstanbul'un kardeş şehir olması nedeniyle düzenlenen ''İstanbul ve Berlin Sivil Toplum Konferansı'' çerçevesinde Berlin'e gelen çevre örgütleri temsilcileriyle görüştü.

Özdemir, Yeşiller Partisi Genel Merkezi'nde yapılan görüşmede, Türkiye'de çevre konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Türkiye'de Kürt, alevi ve demokrasi açılımları yapıldığını belirten Özdemir, ''Bunları kutluyorum ve destekliyorum. Bir de bir çevre açılımı olsa. Türkiye'yi çevre açılımı yapmaya davet ediyorum'' dedi.

Türkiye'nin her yerinde yeni barajlar kurulduğunu ve bu konuda yeni projelerin yapıldığını ifade eden Özdemir, Batı'da 50 yıl önce baraj projelerinin yapıldığını, bugün çağdaş demokrasilerde büyük baraj projelerinin bulunmadığını, sadece Çin gibi demokrasisi eksik ülkelerde bunun görülebildiğini belirtti.

Almanya'nın yenilenebilir enerjiyi yüzde 16'ya çıkardığını, bunun yakın gelecekte yüzde 30'a çıkarma planları olduğunu ifade eden Özdemir, Türkiye'de yenilenebilir enerji konusundaki doğal kaynakların çok yüksek olduğunu, bunu kullanılması gerektiğini kaydetti.

Kendisinin ilk çevre başarısının, annesini poşetle alış veriş yapmamaya ikna etmesi olduğunu ifade eden Özdemir, doğduğu şehirde de organik alış veriş yapan ilk Türk ailesi olduklarını belirtti.

Almanya'da çevre örgütlerinin de göçmenleri fark ettiğini belirten Özdemir, göçmenlerin çevre konusunda bilinçlenmelerinin çok önemli olduğunu kaydetti.

Almanya'da çevre çalışmalarıyla ilgili örnekler veren Özdemir, camilerle de birlikte çalıştıklarını, Baden-Württemberg eyaletinde bir caminin çatısına güneş panelleri koyduğunu ve suyun buradan gelen enerjiyle ısıtıldığını, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile de yeni yapılacak camilerde yenilebilir enerjinin kullanılması konularını görüştüklerini kaydetti.

Çevrecilerin evrensel düşünen insanlar olduğunu belirten Özdemir, ''Burada bizi ilgilendiren şeyler sizi de ilgilendiriyor. Türkiye'de sizi ilgilendiren şeyler bizi ilgilendiriyor'' şeklinde konuştu.Özdemir, Türkiye'yi sıkça ziyaret eden Yeşiller Partisi'nin diğer eş Başkanı Claudia Roth ile çevre kuruluşlarını ziyaret edebileceğini sözlerine ekledi.Özdemir ayrıca, toplantıdan sonra TEMA Vakfı'na üye oldu.