Türkiye'deki 5 havalimanına hastaları teşhis için termal kamera sistemi kurulacağı açıklanırken, ilk adım Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde atıldı.

İlişkili Haberler


Terminalin geliş katında pasaport bölümünün karşısına konulan 20 bin Avro değerindeki termal kamera sayesinde yolcuların vücut ısıları sağlık görevlileri tarafından kameranın yanındaki bilgisayardan izlenebilecek.

Bu görüntülerde vücut ısıları 38.5 dereceyi geçen yolcular, koyu kırmızı renklerde bilgisayarda belirecek. Bu yolcular daha sonra tecrit edilerek sağlık denetleme merkezine alınacak.

Atatürk Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Başhekimi Aykut Cengiz Kavak, şu an için havalimanında bir termal kamera kurulduğunu belirterek, ilerleyen zamanlarda bu sayının artabileceğini söyledi.

KONTROLLER BAŞLATILDI
Meksikada ölümlere yol açan domuz gribi virüsüne karşı Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, uluslararası14 havalimanında acil sağlık önlemleri aldı. Bunların başında İstanbul'da Atatürk, Sabiha Gökçen, Ankara'da Esenboğa Havalimanı ve Adana havalimanları geliyor.

Alınan önlemler daha uçak inmeden pilotun havalimanını yolcularla ilgili gözlemini bildirmesiyle başlıyor. Havalimanlarında hasta olduğu düşünülen kişiler, eğer karantina kararı verilirse 112 Acil Servis ambulanslarıyla İstanbul'da Haseki Hastanesi'ne, Ankara'da ise Numune Hastanesi’ne gönderilecek.