Türkiye en riskli ülke

Dünya'nın önde gelen antivirus firması AVG, Türkiye'yi internet alanında dünyanın en riskli ülkesi ilan etti.

Haberler - NTV Haber 31.08.2010 - 14:08

Türkiye en riskli ülke

144 ülkede ve 127 milyon kullanıcı ile gerçekleştirdiği araştırmada, firma Türk internet sitelerinin virüs ve türevi kötü yazılım yayma riski taşıyan en önemli ülke olduğunu tespit etti.

10 siteden en az birinin virüs veya istenmeyen yazılım bulaştırdığını belirten AVG şirketi, dünya sıralamasında ikinci konumda Rusya'nın bulunduğuna işaret ediyor. 15'de bir'lik bir oranla Rusya'nın da internet alanında çok tehlikeli bir ülke olduğuna dikkat çekiyor. Ermenistan 24'te bir ile üçüncü sırada yer alırken, Azerbaycan 39 'da birlik bir oran ile 4üncü sırada yer alıyor. 5inci sırada da Bangladeş bulunuyor.

Dünyanın en güvenilir olan ülkeleri ise, internetin henüz yaygın olmadığı ülkeler olduğuna dikkat çeken AVG şirketi, Arjantin, Fransa, Japonya ve Tayvan gibi ülkelerin de çok güvenilir olduğuna işaret ediyor.

Bu çerçevede dünyanın en güvenilir ülkeleri arasında Japonya, Tayvan, Arjantin ve Fransa bulunuyor.

Kıtalararasi risk haritasına gelince, Amerika kıtası virus saldırıları konusunda en riskli kıta olarak görünüyor. Saldırı oranı 54'de 1 olarak hesaplandı.

Avrupa kıtası en riskli ikinci kıta olarak görünüyor 72'de birlik bir saldırı ihtimali ile. Güneydoğu Asya ülkeleri ile Latin Amerika ülkeleri ise saldırı riskinin düşük bulunduğu kıtalar olarak değerlendiriliyor.

Sayfa Yükleniyor...