Son dakika haberi! 

Ermeni Vakıflar Birliği ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'ın, bugün vefat ettiğini bildirdi.

Mutafyan, uzun zamandır Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde tedavi görüyordu.

Şirinoğlu, cenaze detaylarının daha sonra açıklanacağını belirterek, Ermeni cemaatine başsağlığı diledi. 

ERDOĞAN'DAN MUTAFYAN İÇİN BAŞSAĞLIĞI TELEFONU VE ERMENİCE TAZİYE MESAJI

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mutafyan'ın vefatı nedeniyle Patrikvekili Başpiskopos Aram Ateşyan'ı aradı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'ın vefatı dolayısıyla Patrikvekili Başpiskopos Aram Ateşyan'ı telefonla arayarak taziye dileklerini iletti" denildi.

Erdoğan, Mutafyan'ın vefatı dolayısıyla sosyal medya hesabı Twitter'dan da Türkçe ve Ermenice bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı paylaşımda, "Türkiye Ermenileri Patriği Sayın Mesrob Mutafyan Beyefendi'nin vefatını derin bir teessürle öğrendim. Patrik Mutafyan'ın ailesine, yakınlarına ve tüm Ermeni vatandaşlarımıza taziyelerimi sunuyorum" ifadesine yer verdi.

MESROB MUTAFYAN KİMDİR?

Türkiye Ermenileri 84. Patriği olan Mesrob Mutafyan 1956 yılında İstanbul’da doğdu. ABD'de Memphis Üniversitesi’nde sosyoloji ve felsefe okudu. 1977 yılında Üç Horon Kilisesi’nde dinsel rütbe diyakosluğa yükseltildi.

Kudüs Ruhban Okulu’nda öğretmenlik, Kınalıada'daki Ermeni Kilisesi’nde vaizlik yaptı. 1983’te Patrikhane Genel Sekreterliği'ne getirildi. Türkçe, İngilizce, Klasik Ermenice, İbranice, İtalyanca ve Fransızca biliyor. 1998 yılında patrik seçildi.