NTV

Türkiye geneli referandum sonuçları (İl İlçe referandum sonuçları | Evet - Hayır Oy Oranları)

Anadolu Ajansı

Türkiye
Gaziantep'teki bir sandık...

Anayasa değişikliği için oy verme işlemi önce doğudaki 32 ilde ardından da diğer illerde başladı. Doğu ve Güneydoğu'daki 32 ilde oy verme işlemi saat 16.00 itibarıyla sona erdi. Türkiye genelinde ise oy verme işlemi saat 17.00'de son buldu, sayımlara geçildi. Sandıkların yüzde 17'den fazlası açıldı. İlk sonuçlara göre "Evet" önde.

Referandum sonuçlarını şu andan itibaren referandum NTV.COM.TR adresinden takip edebilirsiniz.

Türkiye yeni yönetim sistemine geçip geçmeyeceğini belirlemek için referandumla sandık başına gitti. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, doğudaki 32 ilde 07.00'de başlayan oy verme işlemi 16.00'da sona erdi.

Buna göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi 16.00'da tamamlandı.

Diğer illerde saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi de 17.00 itibarıyla sonlandı.

Seçmenler, Türkiye genelinde kurulan 167 bin 140 sandıkta oylarını kullandı.

Süre sona erdiği halde sandık başında oylarını kullanmak üzere bekleyen seçmenler varsa bu kişilerin oy kullanmasına sandık kurulu başkanı saydıktan sonra izin verilecek.

Bu arada, yurt dışındaki seçmenler için gümrük kapılarında oy verme işlemi de tamamlandı.

YURT DIŞINDA KULLANILAN OYLARIN SAYIMINA BAŞLANDI

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması için yurt dışında kullanılan oyların sayımına Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Fuar ve Kongre Merkezi'nde başlandı.

Görevliler ve basın mensupları, kongre merkezine güvenlik kontrolünden geçirilerek alındı. Sandıklar, saat 17.00'de oy verme işleminin sona ermesinin ardından açılmaya başlandı.

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması kapsamında 57 ülkedeki 120 temsilcilikte 1 milyon 326 bin 70 seçmen oy kullandı.

Yurt dışındaki 2 milyon 972 bin 671 seçmen için 57 ülke ve 120 temsilcilikte oluşturulan sandıklarda kullanılan oylar, 903 sandıkta toplandı.

ATO Congresium'da ülkelere göre istiflenen sandıklara göre, Almanya'nın Essen şehrinde 75 bin 925, Stuttgart şehrinde 75 bin 2, Düsseldorf şehrinde 72 bin 51, Belçika'nın Anvers şehrinde 41 bin 746, Fransa'nın başkenti Paris'te 52 bin 484, Hollanda'nın Rotterdam şehrinde 49 bin 425, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa'da ise 43 bin 480 vatandaş oy kullandı.

Her sandık için bir başkan, bir kamu görevlisi, AK Parti, CHP ve MHP temsilcilerinden oluşan 5 kişinin sayım yapacağı kongre merkezinde, 7 bine yakın görevli bulunuyor.

DİYARBAKIR'DAKİ İLK OYETİKETLER