‘Türkiye halkı’ açılımı manşetlerde

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un dün yaptığı açıklamalar gazetelerin birinci sayfasında geniş yer buldu. “Türkiye halkı” sözüne vurgu yapan gazeteler, Org. Başbuğ’un açıklamasını “açılım” olarak nitelendirdi.

15.04.2009 - 13:08

‘Türkiye halkı’ açılımı manşetlerde

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un dün Harp Akademileri’nde yaptığı konuşma gazetelerin ilk sayfasında yer aldı.

İşte Başbuğ'un dünkü konuşmasının gazetelere yansımaları:

Hürriyet
Dağdan indirmek için yasal değişiklik yapılmalı


Orgeneral Başbuğ, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran "Türkiye halkına Türk milleti" denir ifadesini kullandıktan sonra, “Türkiye yerine Türk derseniz anlam düşer” dedi.

‘Devlet, dağ kadrosunun terör örgütünden ayrılmasını sağlayacak şekilde mevcut yasal düzenlemelerin daha iyi şekilde uygulanabilmesini sağlamak için bazı değişiklikler yapmalıdır.’

Milliyet
Cemaatlere tepkisiz kalamayız


Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, Harp Akademileri’nde önemli mesajlar verdi. İçine kapalı, çıkar çevresinde örgütlenen dinin cemaatlere ‘sivil toplum hareketi’ denilemeyeceğini vurgulayan Başbuğ şöyle dedi: “Bazı dini cemaatler, kendilerini demokratik alanın bir oyuncusu oalrak takdim etmekte, güçlü bir konuma geldiğine inanmaktadırlar. Ancak bu güç imajı ve algısı yanıltıcıdır. TSK’yı engel olarak gören bu cemaatlere etkisiz ve tepkisiz kalmamız düşünülemez.”

Sabah
Sürpriz açılım


Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ “Türkiye Halkı’ vurgusu yaptı, “Terörist de insandır” dedi, dağdan indirme için düzenleme istedi.

Orgeneral Başbuğ Harp Akademileri’ndeki konuşmasında, laiklik, üniter devlet ve teröre karşı kararlılık vurgusu yaptı, “TSK dine karşı değil” dedi ve uyardı: “Bazı din eksenli cemaatler TSK aleyhinde faaliyette.”

Vatan
'Türkiye halkı üst kimlik'

Erdoğan’ın 2005’te çok tartışılan ‘allt kimlik-üst kimlik’ açılımının bir benzeri dün Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’dan geldi.

Org. İlker Başbuğ, 2008 yılı değerlendirmesinde Samuel Huntington’dan Montesquieu’ya kadar 12 yazardan alıntı yaptı. Ayrıca iki ABD Başkanı Kennedy ve Obama’ya göndermede bulundu.

Radikal
Başbuğ: ‘Türk halkı’ etnik, ‘Türkiye’ doğru
‘Türkiyeli’ açılımı


Genelkurmay Başkanı’ndan açılımlar: Türkiye Cumhuriyeti’ni Türkiye halkı kurdu. Gerçek dindarlarla sorun yok. İkincil kimlikler zenginlik

Başbuğ, Harp Akademileri’nde Yıllık Değerlendirme Konuşması’nda sivil-asker ilişkisinden  laikliğe, demokrasiden Kürt sorununa kadar birçok mesaj verdi.

Zaman
Genelkurmay Başkanı Başbuğ’dan yeni açılım:

Cumhuriyeti ‘Türkiye halkı’ kurdu, üst kimlik vatandaşlık

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, 'Yıllık Değerlendirme Konuşması'nda sivil-asker ilişkisinden etnik kimlik meselesine kadar pek çok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. TSK'yı yıpratma kampanyalarından yakınan Başbuğ, 'Peygamber Ocağı' olarak görülen ordunun hiçbir zaman din karşıtı olmadığını söyledi. Laiklik ile demokrasinin birbiriyle çatışmadığını, TSK'nın da demokrasi rejimine bağlı ve saygılı olduğunu anlattı.                                                                                                                    

Cumhuriyet
Üst kimlik ve cemaatlerle ilgili altı çizilecek mesajlar

Başbuğ’dan yeni açılımlar

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, laikliğin Türkiye’de tüm değerlerin temel taşı niteliğinde olduüğuna dikkat çekti. Ekonomik güce eriştikten sonra sosyopolitik alanda etkili olmak isteyen bazı cemaatlerin kendilerine engel olarak gödükleri Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) hedef aldıklarına dikkat çeken Başbuğ, “TSK hiçbir zaman dine karşı olmamıştır” dedi.

Taraf
Ilımlı vesayet

Genelkurmay Başkanı, dokuz tv’nin yayınladığı Harp Akademileri’nden ‘ulusa sesleniş’ konuşmasında ılımlı ama askeri vesayeti teyit eden mesajlar verdi.

Başbuğ, akademik alıntılarla süslediği konuşmasında, Samuel Huntington’a atıfla orduya siyasetin karşısında daha fazla otonomi istedi. “Demokratlık kisvesi altında TSK’nın itibarını zedeleyenler”den söz etti.

Akşam
Üst kimlik buluşması


Tarihi açılım. Orgeneral Başbuğ da 4 yıl önce Şemdinli'de 'Türkiye üst kimliğini' dile getiren Erdoğan gibi konuştu. Asker ilk kez 'Türkiye halkı' tanımını kullandı.

Star
‘Türkiye halkı’ açılımı


Genelkurmay Başkanı Başbuğ Türk yerine ‘Türkiye halkı’ dedi, önemli kavramları yeniden tanımladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...