Gazeteci Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın “Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklanarak, cezaevine gönderilmesi New York Times'ta yer buldu.

İlişkili Haberler


New York Times gazetesi, son dönemde Türkiye’deki gazeteci tutuklamalarının, “AKP’nin muhaliflerine gözdağı verme çabasının bir parçası” olduğu yönündeki eleştirilere yer verdi.

NYT, “Türkiye, iki gazeteciyi cezaevine koydu” başlıklı haberinde Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın “askerlerin, 2003 yılında Türkiye’nin İslam yanlısı hükümeti devirmek için komplo kurduğu yönündeki suçlamalara ilişkin soruşturma”nın çerçevesinde tutuklanarak cezaevine gönderildiğine dikkat çekti.

“Şener ve Şık’ın söz konusu dönemde darbe karşıtı yazıları ile tanındığı”na dikkat çeken gazete, sorgulamaları sırasında mahkemenin önünde 100 kadar gazetecinin beklendiğine işaret ettikten sonra şöyle devam etti:

“Eleştirenler, son dönemde Sayın Şener ve Sayın Şık ile birkaç düzine gazetecinin tutuklanmasının, Sayın Erdoğan’ın İslam yanlısı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin muhaliflerine gözdağı verme çabasının bir parçası olduğunu öne sürüyorlar. Her ikisi, mevcut hükümetin himayesinde Türkiye’de güç kazanan İslami yanlısı bir grubun faaliyetleri konusunda yazdılar.” Buna karşın savcının, tutuklamaların Şener ve Şık’ın gazetecilik faaliyetleriyle herhangi bir ilgisinin bulunmadığı açıklamasının da yansıtıldığı haberde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargıya uyarılarına da dikkat çekildi.

Haberde ayrıca, yazdıklarının nedeniyle halen Türkiye’de 60 civarında gazetecinin hapiste bulunduğu yönündeki verilere de belirtildi.