"Türkiye ile İsrail arasında yeni bir görüşme planlanıyor"

İsrail'de yayımlanan Haaaretz gazetesinin iddiasına göre, Türkiye ve İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için iki ülkeden heyetlerinin bugün İsviçre'de yeniden biraraya gelmesi planlanıyor.

NTV Haber 09.02.2016 - 22:11 | Son Güncelleme : 10.02.2016 - 00:27

"Türkiye ile İsrail arasında yeni bir görüşme planlanıyor"

Haaretz gazetesi, bugün Türkiye ile İsrail arasında İsviçre'de yeni bir görüşmenin planlandığını duyurdu. 

Türk Dışişleri Bakanlığı, görüşmeyi ne yalanladı ne de doğruladı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun Cenevre'ye gitmesi bir süredir planlanıyordu.

Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun başkanlık etmesi bekleniyor. İsrail heyetindeyse İsrail Başbakanı Netanyahu'nun danışmanı Joseph Ciechanover ve İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Jacob Nagel bulunuyor.

Haaretz gazetesine konuşan üst düzey İsrailli bir yetkili, iki ülke ilişkilerini normalleştirmek için nihai anlaşmanın tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Aynı yetkili, üzerinde hala uzlaşılamayan iki konu olduğunu belirtti. Bu iki konu, Türkiye'nin Gazze limanına Türk gemilerinin yanaşması talebi, diğeriyse Hamas'ın faaliyetleri.

İsrail'in Gazze ablukası nedeniyle Türk gemilerinin Gazze limanına yanaşmasına sıcak bakmadığı belirtiliyor. İsrail ise, Hamas'ın Türkiye'de ofisleri olduğunu iddia ediyor ve ilişkileri normalleştirmek için bu ofislerin kapatılmasını şart koşuyor. En son iki ülke heyetleri aralık ayında bir araya gelmişti.

Sayfa Yükleniyor...