Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, konut fiyatları artışında Türkiye'nin dünyada başı çektiğini ve bu konuda lider ülke olduğunu söyledi.

Karahan, 2009 yılı Nisan'ında yaşanan Mortgage krizi nedeniyle Türkiye'deki konut fiyatlarının düştüğünü ancak kısa süre sonra tekrar artmaya başladığını söyledi.

ABD'de, başlayan krizin bütün dünyayı etkilediğini ve emlak fiyatlarının en alt seviyeye kadar indiğini ifade eden Karahan, kredisini ödeyemeyenlerin bankalara devredilen konutlarının çok düşük fiyatlarla satışa çıkarıldığını dile getirdi.

Gökhan Karahan, ''Türkiye'de, dolayısıyla İstanbul'da fiyatlar çok az düştü ve kısa sürede tekrar yükselişe geçti. Çünkü, Türkiye ve İstanbul'un farkı ekonominin burada çok canlı olması. Mesela bu sene ortalama konut fiyatları yüzde 16 arttı. Böyle bir artış hiçbir yerde yok. Ekonomi canlı olduğu için konut fiyatları krizden etkilenmedi'' dedi.

LONDRA OLİMPİYATLARI ETKİSİ
Avrupa'da durumun iyi olmadığını belirten Karahan, Londra'da konut fiyatlarının hala canlı olmasının sebebini 2012 Olimpiyatları'na bağladı. Karahan, Paris'te fiyatların geçen yıla oranla yüzde 1-2 puan düştüğünü ileri sürdü.

Son 1 yıllık dönemde, farklı ülkelerdeki konut fiyatlarını inceleyen Karahan, ülkelerin resmi istatistikleri, özel indeksler ve güvenilir kuruluşların Ağustos 2011 - Ağustos 2012 verilerine bakıldığında birçok ülkenin Türkiye'nin çok gerisinde kaldığını dile getirdi.

Karahan, bu dönem dilimi içinde ABD'de yüzde 2, Almanya'da yüzde 4.3, Avustralya'da yüzde 0.3, Çin'de yüzde -1.4, Fransa'da yüzde -0.1, İngiltere'de yüzde 2.1, İspanya'da yüzde -14.4, İtalya'da yüzde -12.6, Japonya'da yüzde 6.3, Kanada'da yüzde 1.1, Rusya'da yüzde 7.9 artış yaşandığını aktardı.

Eylül ayındaki satış fiyatlarına bakıldığında; New York'ta ortalama fiyat 595 bin dolar, Washington'da 399 bin dolar, Londra'da ise 636 bin dolar oldu.