Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Türkiye'nin bu sene 444 mavi bayrağa ulaşarak dünya ikincisi olmayı garantilediğini söyledi.

Kuşadası ilçesinde Mavi Bayrak Çevre Eğitim Vakfınca yapılan değerlendirme sonucu deniz suyunun temizliği, çevre yönetimine verdiği önem, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinlikler ile donanım ve güvenlik konularındaki inceleme sonucunda bazı otellere 'mavi bayrak' verildi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Karataş, 'mavi bayrak' serüvenini bu yıl Kuşadası'nda başlattıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Bu sene mavi bayrak sayımızı 3 artışla 20'ye ve bir de marina ile 21’e çıkarmış durumdayız. Türkiye olarak bu sene 444 mavi bayrağa ulaşarak dünya ikincisi olmayı garantiledik. Birinci sırada İspanya ve üçüncü sırada Yunanistan var. Türkiye genelinde mavi bayrak sayımızı yüzde 15 artırırsak uzun süredir mavi bayrak şampiyonu İspanya’nın elinden birinciliği almış olacağız.”

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı da mavi bayrak sıralamasında Türkiye'nin birinci olması gerektiğine vurgu yaparak, "Bu yıl ikinci olduğumuza göre birincilik hedefini sürdürmemiz lazım. Ben bu kriterlerin sağlanması konusunda gerek Belediye, gerek işletme sahipleri, gerekse plajlarla ilgilenen arkadaşlara üstün çaba sarf edeceğim” dedi.

İlçe Kaymakamı Muammer Aksoy da eğitim ve üretimde olduğu gibi turizmde de iyi olmak gerektiğini ifade ederek, hangi iş olursa olsun en iyisini yapmanın zorunlu olduğunu belirtti.

Otel, plaj ve marina temsilcilerine mavi bayraklar, protokol üyelerince verildi.