Türkiye merkezli ölüm trafiği

İçinde etken madde yerine aseton bulunan  kanser ilacının Türkiye’de bir medikal şirket adına kesilen naylon fatura ile yurtdışına satıldığı belirlendi.

06.04.2012 - 09:04

Türkiye merkezli ölüm trafiği

"Wall Street Journal" gazetesi, içinde etken madde yerine aseton bulunan merdivenaltı kanser ilacının Türkiye’de bir medikal şirket adına kesilen naylon fatura ile İsviçre, İngiltere ve ABD’ye kadar ulaştığını belirledi.

Türkiye’de merdivenaltı olarak sahtesi üretilen kanser ilacının İstanbul’dan Mısırlı ve Suriyeli aracılarla İsviçre, Danimarka, İngiltere ve ABD’ye satıldığı ve binlerce kanser hastasının içinde tuz ve nişasta olan bu ilaçları yok yere kullandığı geçen ay ortaya çıkmış ve tüm dünyada bir panik yaşanmıştı.

Dün ABD’de yeni ele geçirilen 120 kutu sahte ilaç, paniği bir kez daha büyüttü. 6 milyar dolarlık satış rakamıyla kolon, akciğer ve böbrek kanserlerinin tedavisinde çok önemli bir yeri olan ilaç ile ilgili olarak ABD’nin en çok satan gazetesi “Wall Street Journal” dün geniş bir haber yayınladı. Buna göre sahte kanser ilacının kaynağı Türkiye’deki bir ilaç.şirketi.

"Vatan" gazetesinde yer alan habere göre sahte ilaçlar Türkiye’de üretildikten sonra bu firma aracılığıyla önce İsviçre’ye, oradaki firmanın aracılığında da İngiltere’ye ve ABD’ye gönderildi. "Wall Street Journal", Türkiye’den İsviçre’ye gönderilen ilaçların faturasını ele geçirdi

NAYLON FATURA
Gazete bununla da kalmadı. Belirtilen adrese muhabirlerini gönderdi. Ancak şirketin yerinde yeller esiyordu.

Belirtilen adreste bir tekstil atölyesi vardı ve çalışanların ne medikal şirketten ne de şirketin kurucusundan haberi vardı. Ticaret Sicil Kayıtları’nda da bu isimde bir şirkete rastlanmadı.

Kanser ilacının 100 miligramlık olanı 714.07 TL, 400 miligramı 2 bin 839 TL’den eczanelerde satılıyor. SGK, raporlu hastaların ilacını karşılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...