Türkiye Nevruz'u kutladı

Nevruz, başta Diyarbakır olmak üzere birçok ilde DTP'nin düzenlediği etkinliklerle kutlandı. Onbinlerce kişinin katıldığı kutlamalar olaysız geçti.

21.03.2009 - 10:39

Türkiye Nevruz'u kutladı

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları bu yıl açılan Nevruz Parkı'nda yapıldı. Yaklaşık altı saat süren kutlamalarda DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, hükümetten kürt sorununun çözümü için bütün kürt dinamiklerinin göz önünde tutulduğu bir proje geliştirilmesini istedi.


DTP'nin organize ettiği bir başka Nevruz etkinliği de İstanbul'daki Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’ndaydı. Binlerce kişinin katıldığı bu kutlama da olaysız geçti.

Adana ve Tunceli'deki Nevruz kutlamalarında da bir gerginlik yaşanmadı.

DİYARBAKIR'DA MİTİNG GİBİ KUTLAMA
Nevruz tüm Bayramı kutlamalarının rekor katılımla gerçekleştiği Diyarbakır'da binlerce kişi bir araya geldi. Seçim öncesindeki kutlamalar DTP mitingine döndü.

Diyarbakır'daki kutlamalar, Şanlıurfa Yolu üzerinde yeni kurulan Nevruz Parkı'nda yapıldı.

Adeta DTP mitingine dönen kutlamalara DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve çok sayıda milletvekilinin yanısıra, DEP'in eski Milletvekili Leyla Zana ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir de katıldı.

Burada bir konuşma yapan DTP lideri Ahmet Türk, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.

Ülkede milliyetçi ve ırkçı siyaset mantığının hakim olduğunu söylenen Ahmet Türk, şöyle konuştu: ''Geçmişte İngiltere'de IRA ile ilgili bir diyalog oluşturuldu. Tarafların ortaya koydukları projeler esas alındı ve barış sağlandı. Bugün Türkiye'de çözümü Kürtlerin dışında arayan bir mantıkla karşı karşıyayız. Kürtler olmadan sorun çözülemez diyoruz.''

Kürtçe konusunda çifte standart uygulandığını savunan Türk, ''TRT 6'yı halkımızın birliğini bozmak için yaptıkları çok açık. Bu kanalı açarken, diğer taraftan Kürtçe konuşuldu diye Diyarbakır'da Gün TV'yi kapatıyorlar. Zorla, işkenceyle sorunlar çözülmez. Sorunlar Meclis'te çözülür. Çözümü İran ve ABD'de aramıyoruz'' dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise “Artık anlaşılmıştır ki Kürtlersiz bir Türkiye ve Kürtlersiz bir Orta Doğu mümkün değildir” diye konuştu.

Abdullah Öcalan'ın mesajının da okunduğu etkinlikte sık sık terör örgütü PKK lehine sloganlar atıldı. Mitingde “Adalet, özgürlük ve barış” sloganları öne çıktı.

Binlerce kişinin katıldığı kutlamalar, bir bayram havası şeklinde geçti.

Öte yandan, davet edilen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ve yazar Orhan Pamuk kutlamalara katılmadı.

PKK SLOGANI İÇİN 5 GÖZALTI
DTP, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde de Nevruz kutlaması gerçekleştirdi. DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, burada Kürtçe bir konuşma yaptı.

Daha sonra yakılan Nevruz ateşinin etrafında davul zurna eşliğinde halay çekildi. Yerel müzik gruplarının verdiği konserin ardından gruplar, etkinliğin yapıldığı alandan ayrıldı.

Bu sırada ''terör örgütü lehine slogan attıkları, bu yönde afiş ve pankart taşıdıkları'' iddia edilen 5 kişi, polis ekiplerince gözaltına alındı.
Tunceli'de, Nevruz Bayramı düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Tunceli Valiliği İl Kültür Müdürlüğü'nde düzenlenen Nevruz Bayramı programına, Vali Mustafa Yaman, Jandarma Bölge Komutan Tümgeneral Mehmet Çörten, 4. Komando Tugaya Komutanı Tuğgeneral Levent Gözkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Bayazıt, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kutlamalar, İl Kültür Müdürlüğü bahçesinde nevruz ateşinin, Vali Mustafa Yaman, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Mehmet Çörten ve Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Beyazıt'ın birlikte yakmasıyla başladı.

Daha sonra, öğrencilerin halk oyunları gösterisi sunduğu kutlamalar, İl Kültür Müdürlüğü Salonu'nda düzenlenen programla devam etti.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, yaptığı konuşmada, insanlığın barış içinde yaşadığı dönemlerde refah seviyesinin yükseldiğini ve huzur içinde yaşadığını, uzlaşmadan, barıştan uzaklaşılan dönemlerde ise insanlığın dünyayı kendi kendisine zindan ettiğini ifade etti.

Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz da ''Nevruz ve Hazreti Ali Efendimiz'' konulu konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, programda Nevruz Bayramı dolayısıyla düzenlenen kompozisyon, resim, şiir ve spor branşlarında yapılan etkinliklerde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...