'Türkiye öğrenirse beni idam eder'

Iğdır'daki askeri casusluk operasyonu kapsamında tutuklanan zanlılardan birinin, SAVAMA ajanlarına bilgi aktarırıken çekilmiş görüntüleri ortaya çıktı.

'Türkiye öğrenirse beni idam eder'

Iğdır’da düzenlenen ajan operasyonu kapsamında tutuklanan Timur A. adlı korucunun, İran İstihbarat Servisi SAVAMA ajanlarına bilgi aktarırken çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma kapsamında ele geçirilen kamera kayıtlarında, Timur A’nın, bir oda içinde üç İran ajanına Ağrı, Kars, Iğdır bölgesindeki askeri birlikler, emniyet ve MİT hakkında kritik bilgiler verdiği görülüyor.

Özellikle askeri birliklerin görüntülendiği fotoğraflar ve rütbeliler hakkında detaylı bilgiler aktaran Timur A., kendisinden talep edilen, diğer bilgiler için de "Olur" diyerek toplayacağını anlatıyor.

Hürriyet'in haberine göre, Timur A., "Türkiye benim bu bilgileri size verdiğimi öğrenirse beni idam eder" derken, İranlı istihbaratçılar ise, "Biz namert miyiz? Biz İslam Cumhuriyetiyiz" diye Timur A.’ya güvence verdiği görülüyor.

Görüntülerde masa başında oturan ajanın Yaghoub Ahnoukhosh olduğu belirlenirken, İranlı ajanların, bilgi aktaran korucudan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim kitaplarını temin etmesini isterken, Timur A. bunun için iki ay süre istiyor.

Ajanlar ayrıca Timur A.’nın Özel Kuvvetler’e sızmasını ve kritik bilgiler toplamasını söylerken, Timur A., bunun çok zor olduğu cevabını veriyor.

İranlı ajan önündeki resimlerden birini göstererek "Burası neredir" diye soruyor. Timur A., "Bu, Kars 14. Mekanize Tugayıdır" diye yanıtlıyor.

İranlı Ajan
Burası tugaydır ha

Timur A
He tugaydır

İranlı Ajan
Bu da giriş kapısıdır

Timur A
Bu ön girişidir

İranlı Ajan
Bura?

Timur A
Arkada yazılıdır. Kars İl Jandarmadır. 3800 adam varaskerlerle birlikte. Bura Alay’ın içidir.

TSK’nın savunma kitabını istiyorlar
İranlı Ajan
Askeriyenin savunma kitabı lazım

Timur A
He savunma kitabı. Askeriye Savunma Kitabı, o biraz zor abi. Erzurum’a gitmek lazım.

İranlı Ajan
Her yerde satıyorlar

Timur A
Yok abi, bizim sizin bura gibi değil. Askeriye bir, birde doktorların kitabı bizde zor bulunur ha. Adamın olmazsa onları biraz zor bulursun.

İranlı Ajan
Timur abi iki aydan iki aya çıkar

Timur A
Tamam ben şimdi getirebilirim. Her Alayın defterini getirebilirim mesela onu getirebilirim. Her Alayın, her Jandarmanın şeyini getirebilirim, onu getirebilirim, yani defterini getirebilirim. İçinde ne yazılıdır, kim nerde görev yapıyor, Ankara, İstanbul, hangi rütbeli mesela nerede görev yapar onu getirebilirim. Tamam bu sefer gelirsem getiririm.

Timur A
(Görüntüde yer almayan kameranın arkasında olan ikinci bir kişiye hitaben)- Şimdi kardeş, Iğdır piyadesi Doğubeyazıt Tugay’ına bağlıdır. Tugay da Elazığ 8. Mekanize Tugayına bağlıdır.

İranlı Ajan
Oraya mı bağlıdır?

Timur A
Elazığ da direk Ankara’ya bağlıdır. Zaten orda bölgeleri var, Muş var, Bitlis var, Malatya var, Erzincan var, bunlar da birleşimdir.

İranlı Ajan
Alayda uçak var?

Timur A
İki tane helikopter var, Iğdır alayında iki tane helikopter var. Piyade Alayında, içinde iki tane helikopter var

İranlı Ajan
Cinsi nedir?

Timur A
Kobra he Sikorsky helikopteri iki tanedir. Doğubeyazıt’a gelip giderler. Tugayda da var. Bani idam derler

Timur A
Ya ben bir şey söyleyeyim size, ya bi de siz benim hakkımda Türkiye’ye bilgi verseniz, Türkiye beni idam eder ha

İranlı Ajan
Niye biz namert miyiz?

Timur A
Ne biliyim yani

İranlı Ajan
Biz İslam Cumhuriyetiyiz

Timur A
Bak hacı ben bir şey söyleyeyim. Türkiye’de bir defa bu affedilmez. Çok büyük hatadır, çok çok. Bir de ben devlet adamıyım ben, devlet...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...