Dünya Kuş Gözlem Günü, Dünya Kuşları Koruma Kurumu (BirdLife International) öncülüğünde her yıl dünyada yüzlerce ülkede ekim ayının ilk haftasonunda gerçekleştirilen etkinliklerle kutlanan bir organizasyon. Doğadaki kuşların güzelliklerini ve büyüsünü insanlara keşfetme imkânı sunan mükemmel bir fırsat.

KuzeyDoğa Derneği tarafından 2 Ekim Cumartesi günü Kars, Ardahan ve Iğdır illerinde aynı anda gerçekleştirilen etkinliklerle 2010 Dünya Kuş Gözlem Günü kutlandı. Yağmurlu havaya rağmen 26 kişilik KuzeyDoğa ekibi 3 ilin en önemli 7 doğal alanını 4 grup halinde ziyaret ederek 111 türden 31701 kuş saydı.

İlişkili Haberler


Kars’da 58 türden 24854, Iğdır’da 84 türden 5803 ve Ardahan’da 24 türden 1004 kuş sayıldı. Kuyucuk ve Aras kuş halkalama istasyonlarında 32 türden 166 kuş halkalandı. En çok görülen 3 kuş türü, 12869 sakarmeke, 4122 angıt ve 4011 sığırcık oldu.

Dünya Kuş Gözlem Günü’nde son 3 senedir en çok kuş türü ve sayısını gören KuzeyDoğa Derneği, Türkiye’nin geri kalanında yapılan 6 etkinliğin toplamında görülen yaklaşık 8000 kuş türünün 4 mislini görerek, Türkiye rekorunu tekrar kırdı. Bu sayının elde edilmesinde en önemli rolü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olan Kars Kuyucuk Gölü Ramsar Alanı ile halen koruma statüsü olmayan Önemli Doğa Alanı Iğdır Aralık-Karasu sazlığı oynadı.

En çok kuş görülen yer 56 türden 22845 kuş ile Kars Kuyucuk Gölü olurken, Iğdır’da Ağrı Dağı’nın eteklerindeki koruma statusu olmayan Aralık-Karasu sulak alanı ise 63 türden 5228 kuşla en çok kuş türünün görüldüğü alan oldu.

Kafkas Üniversitesi, Kars, Iğdır ve Ardahan İl Çevre ve Orman müdürlüklerinin destek verdiği kutlama, Kars Kuyucuk Gölü’nde başladı. Ardından hiç bir koruma statüsü olmayan ancak dünya çapından nesli tehlike altında olan Dikkuyruk (Oxyura leucocephala) ördeğinin ürediği Çalı Gölü’nde devam etti ve yine koruma statüsü olmayan, turnaların ürediği ama yanı başına Ardahan Üniversitesi inşaatı devam eden Putka Gölü’nde son buldu. Aynı anda dernek başkanı Doç. Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu tarafından Iğdır Aralık Sazlıkları, Iğdır Yeşil Kuşak Ormanı ve Tuzluca Çöplüğü’nde sayımlar gerçekleştirildi. Iğdır Aras Nehri ve Kars Kuyucuk Gölü Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’ndeki sayımların yanısıra, Kafkas Kuş Gözlem Kulübü öğrencileri ve KuzeyDoğa Derneği gönüllülerine yönelik kuş halkalama, sulakalan restorasyonu ve kuş sayım teknikleri ile ilgili eğitimler gerçekleştirildi.