Türkiye - Suriye hattı koptu!

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na Suriye ile temaslar soruldu. O da, "Şu anda yok dedi" ve ekledi: Saatlerce görüşmeden sonra istenilen adımlar atılmıyorsa yeniden konuşarak elde edilecek bir şey yok.

Anadolu Ajansı 20.08.2011 - 21:15

Türkiye - Suriye hattı koptu!

Suriye'deki durumla ilgili konuşarak bir şey sağlanacağı kanaatinde olmadığını belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yönetimin adım atması gerektiğini söyledi.

Güney Afrika'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'na, ABD Başkanı Obama'nın, Beşşar Esad'a yaptığı ''git'' çağrısına Türkiye'nin katılıp katılmadığı soruldu. Davutoğlu da, ''Ben açıklamamı 15 Ağustos'ta yaptım. Tüm ipuçları var orada. Benim ziyaretimle, uluslararası tepkiler yükselmeden son bir şans vermenin doğru olduğunu düşünüyorduk'' dedi.

Davutoğlu, bu hususu Esad'a da aktardıklarını belirterek görüşmede bir yol haritası üzerinde mutabık kaldıklarını ama ilk iki günkü adımlardan sonra, daha çok operasyon yapıldığını ve daha çok insanın kaybedildiğini hatırlattı.

Ahmet Davutoğlu, son olarak dün de çok sayıda can kaybı olduğuna dikkati çekerek ''Bu, sürdürülebilir bir durum değil. Suriye yönetiminin bunu anlaması lazım. Mesele dışardan gelen tepkiler ya da baskılar değil. Suriye yönetiminin, kendi halkıyla barışması lazım. Yoksa Suriye'de bir kamu düzeninin sağlanması güçleşir'' dedi.

"ŞU ANDA TEMAS YOK"
Suriye yönetimiyle iplerin tamamen kopup kopmadığının ve herhangi bir temas olup olmadığına ilişkin soruya Davutoğlu, ''Temas şu anda yok. İpler hiçbir zaman, komşuyla tümüyle kopmaz. Ama şu anda temasla, sözle bir şey sağlanacağı kanaatinde değilim. Şu anda eylem göstermeleri, adım atmaları lazım. Saatlerce görüşmeden sonra istenilen adımlar atılmıyorsa yeniden konuşarak elde edilecek bir şey yok'' dedi.

OPERASYONLAR VE REFORMLAR
Davutoğlu, Suriye yönetiminden istediklerini iki madde halinde sıralayarak bu maddelerden ilkinin, operasyonların durdurulması, ikinci maddenin ise reformlarla ilgili çok net ve somut adımlar atılması olduğunu kaydetti.

Ahmet Davutoğlu, ''Suriye yönetimi, bu adımları geciktirdikçe ve operasyonları sürdürdükçe reformlar da anlamını kaybetmeye başlıyor. Çünkü reformların muhatabı olan halk, yönetime olan güvenini kaybediyor'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...