Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı için "İsabetli bir sürpriz oldu" dedi. ABD'nin bu kararı almasında Türkiye'nin kararlılığının payı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye, gireceğim derse girer" ifadesini kullandı.

NTV Haber 25.12.2018 - 14:46 | Son Güncelleme : 25.12.2018 - 14:51

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer

Son dakika haberi! 

''Fırat'ın doğusuna harekatla ilgili bekleme sürecine geçtik. DEAŞ, Suriye'nin neresinde olursa olsun temizleriz.''

Medya temsilcileriyle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'den çekilme kararıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

ABD'nin kararı için "İsabetli bir sürpriz oldu" diyen Bakan Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti:

''Şimdi sahada boşluk doğmamasını, terör örgütlerinin bu boşluktan yararlanmamasını sağlamaya çalışıyoruz. Çekilme sürecinde ABD ile her düzeyde yakın diyalog ve işbirliği içinde olacağız. Çekilme için takvimlendirme yapacağız."

''TÜRKİYE, SURİYE'YE GİRECEĞİM DERSE GİRER''

ABD'nin bu kararı almasında Türkiye'nin kararlılığının payı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye, gireceğim derse girer" ifadesini kullandı.

ABD'nin çekilme sürecinde Türkiye topraklarını kullanma yönünde talebi olmadığını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, ''Olursa değerlendiririz" dedi.

ABD Başkanı Trump'ın "DAEŞ'le mücadaleyi bundan sonra Türkiye yapacak" açıklamasını değerlendiren Çavuşoğlu ''DEAŞ’a karşı kararlılığımızı herkes biliyor. Nerede olursa olsun bu temizliği yaparız. Teröristler ve rejim hariç herkesle de işbirliği yaparız. Türkiye, DAEŞ'ı etkisiz hale getirecek güce ve etkinliğe sahiptir'' ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, rejimin YPG ile anlaşarak Fırat'ın doğusuna girmesi durumunda Türkiye'nin tavrının ne olacağı sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Sınırımızın öbür tarafında bir terör örgütü varsa, bize tehdit oluşturuyorsa ve yarın tehdit oluşturma ihtimali sürecekse, biz hiç tereddüt etmeden müdahale ederiz. İster rejim ister ABD, kimin kontrolünde olursa olsun. Irak'ta PKK'ya ne yapıyorsak, Suriye'de de aynısını yaparız."

''ÇEKİLME SÜRECİNİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE RUSYA'YA GİDECEĞİM''

Bakan Çavuşoğlu, çekilme sürecini değerlendirmek üzere yakında Rusya'ya gideceğini de açıkladı.

ABD'den Patriot alımına da değinen Çavuşoğlu, "Patriot'u alırız ama S-400'den de vazgeçmeyiz" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı'na ABD'de tutuklu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın iadesi de soruldu.

Çavuşoğlu ''Mevcut yasalara ve iki ülke arasındaki suçluların iadesi anlaşmasına göre Türkiye'ye gönderilmesinde bir sorun görmüyoruz" yanıtını verdi.

Bakan Çavuşoğlu, FBI'ın New Jersey'de bir FETÖ imamını tutuklayarak FETÖ'ye yönelik soruşturmanın ciddiyetini gösterdiğini de belirtti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: HAKAN ATİLLA TÜRKİYE'YE GELEBİLİR (VİDEO)

Sayfa Yükleniyor...