Meclis Başkanı Yılmaz: Türkiye tuzakları boşa çıkaracaktır

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Ankara'da gerçekleştirilen terör saldırısı ile ilgili bir mesaj yayımladı.

Anadolu Ajansı 11.10.2015 - 17:09

Meclis Başkanı Yılmaz: Türkiye tuzakları boşa çıkaracaktır

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmet Yılmaz, "Son zamanlarda toplumsal şok oluşturma amaçlı bu tür eylemlerde bir artış yaşandığını üzüntü ile gözlemlemekteyiz. Ülkemiz zor bir coğrafyada yer alıyor. Çevre ülkelerde yaşanan dramatik gelişmeler, siyasal kargaşa ortamı, zaman zaman Türkiye'de de maalesef terör eylemleri için elverişli bir zemin oluşturuyor" açıklamasında bulundu.

Başkentteki terör saldırısının acı sonuçları ile tüm Türkiye'yi derinden yaraladığını, partisi, siyasi yaklaşımı ne olursa olsun, herkeste acının ortaklığı, teröre karşı dayanışma sergilenmesi hususlarında bir kararlılık ve irade doğurduğunu belirten Yılmaz, "Son zamanlarda toplumsal şok oluşturma amaçlı bu tür eylemlerde bir artış yaşandığını üzüntü ile gözlemlemekteyiz. Ülkemiz zor bir coğrafyada yer alıyor. Çevre ülkelerde yaşanan dramatik gelişmeler, siyasal kargaşa ortamı, zaman zaman Türkiye'de de maalesef terör eylemleri için elverişli bir zemin oluşturuyor" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin huzur, barış ve selamet içinde geleceğe yürümesinde, toplumsal birliğin, ortak kader anlayışı içindeki siyasal rekabetleri aşan sorumlu bir yaklaşımın önemli olduğuna işaret edenYılmaz, şunları kaydetti:

"Zayıfların silahı olan terör, ancak hedef alınan toplumsal kesimlerin yaşadığı şok ve acı ile birbirini suçlamasından, rekabeti hasımlık düzeyine taşımasından, ortak kader ve birlik duygusunun siyasal öfkeye feda edilmesinden beslenmek ister. Burada, ortaya çıkan bu ağır tabloya, büyük can kaybına ve bunun doğurduğu tüm ülkeyi kuşatan derin teessüre rağmen, halkın ve sorumlu kişilerin teröristlerin beklentilerini boşa çıkartacak bir olgunlukla, sorumlulukla davranmaları sevindiricidir. Keza, olayın hemen ardından yaralılara kan vermek için hastaneleri dolduran halkımızın, bu kardeşlik ve dayanışmayı yücelten tutumları her tür takdirin üstündedir.

Bu acı günde, ülkenin geleceğini aydınlatan ışık, milletimizin ortak iradesini yaşatma hususundaki kararlı tavrında hayat bulmaktadır. Her türlü insani değerden yoksun, acımasız, kitlesel kıyım amaçlı hain terör saldırısı dolayısı ile bir hususun altını çizmekte fayda görmekteyim: Özellikle seçim dönemlerinde yükselen siyasi tansiyon, rekabet, bu doğrultuda ortaya konulan siyasal dil, terörist saldırılarla toplumsal çelişkilerin derinleştirebileceği intibanı doğuran bir nitelikte olmamalıdır."

Sadece ortak acı günlerinde değil, diğer günlerde de ülkenin ortak varlığının ve geleceğinin hatırlanarak, siyasetin sürdürülmesinin, rekabetin ortak çatının altında anlam kazanacağı bilinci ile davranılmasının, teröristlerin eylemleri ile ümit ettikleri sonucu almalarına engel olacağını vurgulayan Yılmaz, terörle mücadelenin bir boyutunu güvenliğe ilişkin çalışmaların, diğer boyutunun iseherkesin sorumlu olduğu toplumsal ve siyasal iklimle ilişkili olduğunun unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Demokrasiye, özgürlüklere ve millete yapılan bu saldırıyı bir kez daha kınayan Yılmaz, "Tüm vatandaşlarımız şundan emin olsun ki; Türkiye, demokratik hukuk devleti zemininde, özgürlük ve demokrasisini koruyarak bu tuzakları boşa çıkaracaktır" ifadesini kullandı.

Yılmaz, yaşanılan bu derin acı, yürek yaralayıcı kayıplar için başsağlığı, bu alçakça saldırıda yaralanan vatandaşlar için de acil şifalar diledi.

Sayfa Yükleniyor...