Türkiye ve Katar arasında askeri sağlık işbirliği protokolü imzalandı

Türkiye ile Katar arasında imzalanan protokole göre askeri sağlık alanında işbirliği kararı alındı. Beş yıllığına düzenlenen protokelde Katarlı askeri personelin ve askeri öğrencilerin Türkiye'de askeri sağlık eğitimi alması kolaylaştırıldı.

Haberler 25.06.2021 - 12:32

Türkiye ve Katar arasında askeri sağlık işbirliği protokolü imzalandı

ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği” protokolü 'de yayımlandı.

Protokol kapsamında görevlendirilen misafir askeri personel ve misafir askeri öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi.

Milli Savunma Bakanlığı konuya ilişkin "Bu protokol askeri sağlık alanında işbirliği protokolü ve misafir personel ve misafir öğrenciler Katar Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan asker sivil personel ile Katar silahlı kuvvetlerinde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsıyor" açıklamasını yaptı. 

Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek.

Öte yandan, Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrenciler mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.

5 yıl için düzenlenen protokolde sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. 

Sayfa Yükleniyor...