Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu Türkiye ve Rusya işbirliğinin hem iki ülke hem de bölge için çok önemli olduğunu belirtti. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya ile aynı fikirde olduklarını ifade eden Dışişleri Bakanı bu konuda ortak çalışmaları olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, "Var olan sorunların çözümü için aktif çaba sarfediyoruz ama göstermelik değil" dedi.

Çavuşoğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle; Türkiye ve Rusya birlikte hareket ederse bir çok sorunu çözebiliriz. Karadeniz bölgesi, Akdeniz, Suriye ve Irak bu konulardaki işbirliğimiz sadece iki ülke için değil bölge için de çok önemli. İşte bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin sık sık telefonda görüşüyorlar. Var olan sorunların çözümü için aktif çaba sarfediyoruz ama göstermelik değil. İşte Suriye'deki durum ortada Halep'te siviller ölüyor. Ama tüm Suriye'de Halep başta olmak üzere ateşkes sağlanması lazım. İnsani yardımların ulaştırılması lazım. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya ile ortak çabalarımız var.

Türk Akımı anlaşması Meclis'te Dışilişkiler Komisyonu tarafından onaylandı. En kısa sürede Meclis tarafından Genel Kurul tarafından da onaylanacak. Amacımız bu coğrafyada Rusya-Türkiye işbirliğinin güçlenerek devam etmesi ve bu işbirliğinin sadece iki ülkenin çıkarına değil bölgenin çıkarına olmasıdır. Siyasi çözüm konusunda ortak anlayış var. Bu konuları samimi bir şekilde değerdirme fırsatı bulduğumuz için değerli dostum Sergey'e teşekkür ediyorum. Bugün Antalya ve Alanya değerli konuğumuzu ağırlamaktan mutlu ve umutlu. Bizim de amacımız iki halkın yararına bu tür adımları atmak. 

LAVROV: BÖLGEDE KANIN DURMASI LAZIM

Mevlüt Çavuşoğlu'nun ardından Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıklama yaptı. Lavrov, "Bence güzel görüşme geçti. Çok ciddi konular var bölgesel ve Suriye'yle ilgili. Bu bölgede kanın durması lazım, sorunların ivedilikle çözülmesi lazım ayrıca insani yardımın da sürekliliğinin devam etmesi lazım. Ayrıca diğer ülkelerde ve bölgelerde de neler olduğunu konuştuk. Bu diyaloğa devam etmemiz lazım. Bölgenin özelliğini de göz önünde bulundurarak hem din adamlarıyla, hem hükümetlerle hem halka işbirliği yaparak ancak barışı getirebiliriz. Bu bölgenin diğer ülkeleri için de aynıdır. 

Ayrıca bu bölgede yaşayan halkların, azınlıkların da sesini duyuracak bir şekilde bu diyalogların devam etmesini sağlayacağımıza mütabığız. 

Kafkaslarda, Karadeniz Bölgesi'ndeki konular da ele alındı. Ukrayna konusunda da konuştuk. Ukrayna, Rusya arasındaki anlaşmazlık konusundaki çalışmalara destek vereceğini söyledi sayın mevkidaşım. İkili ilişkilerimizi tabiki büyüteç altına aldık. Her iki tarafta normalleşmenin hızlı olması konusunda hemfikir. Devlet başkanlarımız Sayın Putin ve Sayın Erdoğan bu konuda siyasi iradelerini ortaya koymuşlardır. Biz de bu irade çerçevesinde çalışmalarımıza hız vereceğiz. 

Bundan sonraki aşamada da ticaretteki ve ekonomideki aksamaları ortadan kaldırmak olacaktır. Dış ticaret hacmimiz düşüyor bunu düzeltmemiz lazım. Bundan sonraki aşamada yaptırımların sürekli olarak kaldırılması konusunda da hemfikir olduğumuzu konuştuk. Biz Rusya tarafı olarak şu anda Türk Akımı konusunda olumlu bir gelişmeyi dile getirdik. Biz ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu nükleer enerji santrali çalışmalarının da iyi bir şekilde devam etmesi söylendi. Ayrıca buna stratejik yatırım statüsü verilmesi bizi sevindirdi. 

Biz halklarımızın da halk diplomasisinin de gelişmesini çok istiyoruz. Eşbaşkanlar da bu konuda görüştü. Turizm konusunda çalışmalar devam edecek daha bir hız kazanacak bundan eminiz. Güvenlik konusunda da daha önceki tavsiyelerimizin gözönünde bulundurulacağını umuyoruz. 

Ayrıca vize konusunu da ele aldık görüştük. Genel olarak çok içerikli bir görüşme oldu. Biz bundan sonraki ilişkilerimizde de bu normalleşme sürecinin hız kazanması için elimizden geleni yapmaya kararlı olduğumuzu belirttik. 

ÇAVUŞOĞLU: IRAK VE SURİYE'NİN DAEŞ'TEN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye Esad rejimini devirmek için mi Suriye'de bulunuyor sorusuna, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Operasyonu'ndaki amacı nettir. Biz bölgenin DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinden temizlemek istiyoruz. Esasen Suriye ve Irak'ın DAEŞ'ten, El Nusra'dan temizlenmesi gerekiyor. Terör örgütlerinin hepsiyle PYD YPG PKK mücadele ediyoruz. Ama siyasi bir çözüm olmazsa Suriye'nin milli birliği toprak bütünlüğü sağlanmazsa bugün DAEŞ'i temizlersiniz yarın başkası çıkar. Bataklığı kurutmamız lazım. Bunun da en iyi yöntemi siyasi çözümdür. İşte biz o nedenle bir an evvel siyasi çözüme geçmek için ateşkesin ilan edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İnsani yardımlar, karşılıklı güven artırıcı adımların da atılması lazım. Bizim Sayın Cumbaşkanımız'ın görüşümüz belli; Yani Esad'ın 600 bin insanın öldürülmesinden sorumlu olduğunu biliyoruz. Bu konuda, Esad konusunda yer yer farklı düşünebiliriz bu da doğaldır. Ama genel çerçevede siyasi çözüm konusunda Rusya'yla hemfikiriz. En iyi çözümün siyasi çözüm olduğunu da biliyoruz. Türkiye olarak Suriye'nin toprak bütünlüğüne önem veriyoruz. Her zaman şunu söylüyoruz bizim Türkiye olarak ne İran ne Irak ne de Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Buralardaki sorunu çözmek için katkı sağlıyoruz ve bazı ülkelerle de işbirliğimiz var. Ama ben inanıyorum ki Rusya'yla bu yakın işbirliğimiz, dün akşam liderlerimiz Sayın Putin ve Sayın Erdoğan bir kere daha telefonda teyit ettiler, liderlerimizin bu vizyonu ve bizim çabalarımız bizi bu sonuca ulaştıracaktır. Suriye'de hedefe ulaşmamız lazım. Bir an evvel ateşekesin sağlanması lazım" yanıtını verdi. 

Sergey Lavrov aynı soruya, "Cumhurbaşkanlarımız gerçekten görüşüyorlar. Biz Moskova olarak, Kremlin olarak sadece ve sadece anlaşmalarımız çerçevesinde işbirliğine devam edeceğiz. Hem ikili anlamda hem bölgesel anlamda. Rusya ve Türkiye'nin işbirliği inanıyorum ki Suriye'de barışın gelmesine ivme kazandıracaktır. Sayın Bakan'ın da dediği gibi şu anda gerçekten bir duraklama var. Uluslararası kuruluşların bu konuyu hızlandırması gerekiyor. Ama maalesef bu konuda adımlar gelmiyor. Doğu Halep'le ilgili son günlerde bir eleştiri bombardımanı vardı. Herhalde ilgili makamlar Doğu Halep'teki durumun Musul'dan farklı olmadığını idrak ettiler. Biz tabiki desteklerimizi devam ettireceğiz Halep'i teröristlerden kurturacağız.

Musul'da halk evlerinde yaşıyor. Biz onların orayı boşaltmasını istedik çünkü teröristlerden temizlemek için bizim harekete geçmemiz lazım. Bizim batılı mevkidaşlarımız bize itiraz ettiler. Bize göre oradaki insanlar kullanılıyor ne yazıkki bunu söylemek zorundayım. Biz Suriye hükümetine yardımcı olduk gerçekten birçok insan koridoru kullanarak hayatını kurtardı. Tabii ki ılımlı muhalefetle El-Nusracı'ları ayırmamız gerekiyor. Ama bu kolay bir iş değil. Batı tarafından bize yöneltilen eleştiriler bize şunu gösteriyor bu konudaki tutumları doğru olmamıştır. Suriye halkına, silahsız halka yardım etmeye devam edeceğiz. İnsani yardımların onlara ulaşması için elimizden geleni yapacağız. Şu anda hiçbir engel yok engel olmaması da çalışacağız. Ben insani yardımların oraya ulaşması için neden bir şey yapılmadığını anlamıyorum. Biz Afet Bakanlığımız'la Halep halkına yardım ulaştırılması için elimizden geleni yapıyoruz. 

YAPTIRIMLAR NE ZAMAN KALDIRILACAK?

Rus Dışişleri Bakanı yaptırımların tam olarak ne zaman kalkacağı sorusuna cevaben, "Normalleşme süreci çerçevesinde yaptırımları aşama aşama kaldırıyoruz.Şu anda hiçbir engel yok ilişkileri geliştirmek için. Sadece bitki-sağlık konusunda bir kısıtlama var o da çözülmüştür. Türk meslektaşlarımızdan da rica ettik bitki-sağlık konusunda çalışmalar yapılsın. Et ve ürünlerinin temiz olmasını ve standartlara uygun olmasını istedik. Rusya'da çalışmalara devam ediyor Türk işadamları. Büyük yatırımlar hiçbir zaman durmadır. Vize konusuna değindik ancak vizesiz uygulamaya geçmeden önce güvenlikle ilgili bazı konular var bunları çözmemiz lazım. Terörle ilgisi olan kişilerin hareketlerini kısıtlamak için çalışmalarımız devam ediyor. Eminim umut ediyorum ki çok somut adımlar yakında atılacaktır. Güvenliğin sağlanması konusunda yakın zamanda özel bir istişare yapmayı da planlıyoruz. Dış ticaret hacmimizin düşmesi sadece iki ülke arasında değil petrol ve hammadde fiyatları düşmüştür. En yakın zamanda somut adımlar atılacaktır. Her iki ülke bunun için çalışıyoruz. Özellikle yatırımcı konusunda işbirliğini devam ettirmek ve bunu artırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, "Esasen hedeflerimize ulaşabilmemiz için ticarette ve yatırımda çeşitliliği sağlamamız gerekiyor. Ama daha da önemlisi engelleri kaldırmamız lazım. Bu konuda irademiz var bırakalım Rus vatandaşları Türkiye'ye sınırsız gelsin, Türk vatandaşları gitsin. O yüzden tüm engelleri kaldırmamız konusunda irademiz var tabii ki ne zaman ve nasıl olacağı konusunda güvenlik birimlerimiz ve konsolosluk birimlerimiz bir araya gelecekler zaten güvenlik birimlerimiz bir araya geliyorlardı. 

FINANCIAL TIMES'IN TÜRKİYE RUSYA İLE ILIMLI MUHALİFLER ARASINDA ARABULUCULUK YAPIYOR İDDİASI

Financial Times gazetesinde Rusya ile ılımlı muhalefet arasında Türkiye'nin arabuluculuk yaptığı iddiasının sorulması üzerine Sergey Lavrov, "Biz Suriye'deki tüm gruplarla görülmeye hazır olduğumuzu beyan ettik ve ediyoruz. Bütün siyasi görüşlerle görüşmeye hazırız. Yani siyasi muhalefet şu anda göçmenlerden oluşuyor çoğunlukla dolayısıyla onlarla görüşemiyoruz. Şu anda bir kısım var Suriye'de gerçekten vatansever ve hiçbir yere gitmiyor. Bu kısımlarla da görüşeceğiz. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı nezdinde de bunun bilgileri yayınlanıyor. Binlerce kasaba mevcut. Şu anda barışma sürecini desteklemek için Savunma Bakanlığı ve Rusya Federasyonu'nun çalışmaları devam ediyor. Biz hiçbir zaman görüşemeyiz demedik ve demeyiz de" yanıtını verdi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lavrov'un Suriye'de herkesle görüşmeye hazır olduğunu daha önce de belirtiğini söyleyerek, " Suriye halkının hepsinin içinde olacağı kimsenin dışlanmadığı bir sistem olursa kalıcı bir barış olabilir. Dolayısıyla bu görüşmeler doğaldır. Irak'ta Amerika çekiline malesef o kapsayıcı yönetim işbaşına gelmedi şimdi Irak bunun bedelini ödüyor. Yüzbinler beş altı bin DEAŞ terör örgütünü yenmek için çaba sarfediyor. 

24 KASIM'DA TÜRK ASKERİNE DÜZENLENEN HAVA SALDIRISI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a Suriye'de 4 Türk askerinin şehit olduğu hava saldırısıyla Rusya'nın ilgisi de soruldu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov "Bizim, Rusya olarak, bununla hiçbir ilgimiz yoktur. Türk askerlerini ne Rusya ne Suriye vurdu. Biz şu anda orada terörizmle ve teröristlerle mücadeleye devam ediyoruz. Dolayısıyla böyle olayların bir daha olmamasını istiyoruz. Bunu hem ABD'yle hem de diğer ilgili kurumlarla görüşmemiz zaruri" dedi.