Telefon cihazlarının, elektronik haberleşme şebekelerinde hizmet alabilmesi için, IMEI (International Mobile Equipment Identity - Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) denilen elektronik kimlik numaralarını Aralık 2005’ten bu yana BTK tarafından işletilmekte olan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi (MCKS)’nde kayıt altına alınıyor.

Yasal olarak ithal edilen ve beyaz listede yer alan kayıtlı telefon cihazlarının elektronik haberleşme hizmeti alabilmesi, siyah listede bulunan kaçak, kayıp ve çalıntı cihazlara ise elektronik haberleşme hizmeti verilmesinin engellenmesi için kurulmuş, dünyadaki ilk ve tek sistem olan MCKS’de, beyaz listede bulunan IMEI numarası sayısı 104 milyon adedi, siyah listede bulunan IMEI numarası sayısı da 8.5 milyon adedi geçerek toplam kayıt sayısı 113 milyona yaklaştı.

BTK'dan yapılan açıklamada MCKS sayesinde, bir taraftan kayıtsız ekonomi ile mücadele edilerek vergi kayıplarının ve haksız rekabetin önüne geçildiği, tüketicilerin faturalı ve garantili cihazları tercih etmeleri teşvik edildiği, diğer taraftan gasp, hırsızlık, yaralama öldürme gibi sosyal sorun haline gelen olaylar önemli oranlarda engellendiği belirtiliyor.

Kullanıcılar, www.mckstk.gov.tr adresinden sorgulama yaparak cihazlarının IMEI'lerinin kayıt altında olup olmadığını öğrenebiliyor.

Tüketici mağduriyetinin önüne geçilmesi için kurulan MCKS bünyesinde ayrıca, vatandaşların hem bilgi alabileceği, hem de kayıp ve çalıntı cihazları kullanıma kapatılmasını sağlamak için ihbar edilebileceği bir çağrı merkezi bulunuyor. 7 gün 24 saat esasına göre çalışan Bilgi ve İhbar Merkezine, 444 9 777 ve (312) 232 23 23 numaralı telefonlardan ulaşılabiliyor.