Türkiye'de adres sistemi değişiyor (Adres kodu sistemi nedir,adres kodu nasıl alınır?)

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Türkiye'de adres sistemi değişecek. Eski sistem yerine vatandaşlara 9 haneli adres kodu verilecek. Peki adres kodu nasıl alınacak?

Haberler 15.12.2020 - 13:18

Türkiye'de adres sistemi değişiyor (Adres kodu sistemi nedir,adres kodu nasıl alınır?)

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü''nden yapılan açıklamaya göre, 'de adres sistemi değişecek.Yeni sistemle birlikte adres paylaşımı yaparken mahalle,cadde, sokak adı, bina, daire numarası şeklinde açık adres vermek yerine 9 haneli adres kodu verilecek.

KARGO KAYIPLARI TARİHE KARIŞACAK

Kişi açık adresini her yerde paylaşmak zorunda kalmayacak. Kargo, sisteme kayıtlı en güncel adrese yönlendirilecek. Sokak ya da mahalle adı gibi değişiklikler ya da yanlış yazılan bilgiler nedeniyle kargoların geri dönmesi önlenecek. 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, “Vatandaşlar TC kimlik numarası ve açık adresini söylerken tedirgin oluyor. Bu projeyle 20-66-80-308 diyecek, dokuz rakam bu kadar, ‘adres kodu’ başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok” diyerek  yeni sistemle vatandaşlarda açık adres verirken oluşacak tedirginliğin ve olası kargo kayıpları ve karışıklıkları gibi ihtimallerin tarihe karıştığını söyledi.

Adres kodları yalnızca kargo gönderilerinde değil okul kaydı gibi adres gerektiren işleyişlerde de kullanılabilecek.

ADRES KODLARI NASIL ALINACAK?

Vatandaşlar adres kodlarını e-devlet üzerinden alacak. Kişiler adreslerini değiştirdiklerinde de aynı adres kodunu kullanmaya devam edebilecek.

Adres kodu henüz e-devlet üzerinden açılmadı fakat PTT Kargo kendi ara yüzünü oluşturdu, şuan test çalışmaları devam ediyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün sitesinden TC kimlik numarası ve birkaç doğrulamayla cep telefonuna adres kodu gelebilecek.

HENÜZ TEST AŞAMASINDA

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, sistemin test aşamasında olduğunu söyledi. Sistem uygulanmaya başlandıktan sonra ilk etapta insanlara adres kodunuzu biliyorsanız adres kodunuzu da yazabiliriz, şeklinde seçenek sunulacak.

Sistem ilk olarak PTT Kargo ile başlanacak daha sonra özel kargo şirketleri de sisteme dahil olacak.


Sayfa Yükleniyor...