'Türkiye'de ayrım ve gerilim riski görmüyorum'

Diyanet İşleri Başkanı, NTV'ye verdiği demeçte, toplumsal gerilimden endişe etmediğini vurguladı ve Alevi açılımına tam destek verdi.

NTV Haber 15.04.2010 - 15:22

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğine siyaset, medya ve sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı. Gecenin ev sahibi Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, katılımdan mutluydu.

Bardakoğlu, "Aslında dinin kendisi başlı başına bir açılımdır ve İslam dini Kur’an-ı Kerim bundan tam 1400 yıl önce herkesi kuşatan, kucaklayan bir davet yaptı. Peygamber efendimizin anıldığı bir haftada sanatçılarımızın, aydınlarımızın, siyasi partilerimizin, toplumun bütün kesim ve katmanlarının bulunması, davet edilmesi gayet tabiidir." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'nun gerilen siyasi ortama ilişkin mesajları da vardı.

Bardakoğlu, "Günlük hayatımız çok koşuşturma ile geçiyor. Farkında olmadan ilişkilerimiz sertleşebiliyor. Toplumda gerilimler artabiliyor. Arzu ettikki bir haftalık kutlu doğum dönemi biraz kendimize dönelim, hikmet aynasında kendimizi izleyelim." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı, sokaktaki gerilim, Samsun'da Ahmet Türk'e yapılan saldırı ve toplumdaki hoşgörü eksikliği konusunda da şunları söyledi:

Bardakoğlu, "Asırlar boyu devam eden geleneğimizde karşılıklı sevgi, saygı vardır. Etnik kökenine bakmadan, insanı insan olarak tanıma, sevme ve sayma vardır. Asırlardır biz bu tapraklarda bir arada yaşadık asırlardır. Bu topraklarda kimse birbirinin mezhebini, meşrebini, inancını, ne dindarlık tarzını ne giyim kuşamını ne de etnik kökenini merak etti. Ne de dert edindi. Tarihten gelen bu geleneğe bugün daha çok ihtiyacımız var. Ben Türkiye’de öyle bir ayrım ve gerilim riski görmüyorum."

Diyanet İşleri Başkanı, hükümetin Alevi açılımı çabalarına da tam destek vererek, "Yaraları saran, incinmeleri en aza indiren her adımın, her açılımın kimden gelirse gelsin yanındayız." dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...