'Türkiye'de darbeler sorgulanıyor'

Başbakan Erdoğan Katar'a hareketi öncesinde düzenlediği basın toplantısında 28 Şubat soruşturmasındaki ikinci dalga operasyonlarla ilgili değerlendirme yaptı. Erdoğan "Türkiye'de darbeler sorgulanıyor" dedi.

'Türkiye'de darbeler sorgulanıyor'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat soruşturması kapsamında bugün başlayan ikinci dalga operasyonlarıyla ilgili "Türkiye'de darbeler sorulanıyor" dedi.

Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Katar'ın başkenti Doha'ya gitti.

Hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantının gündeminde 28 Şubat soruşturmasındaki ikinci dalga operasyonları, Barzani ile yaptığı görüşme ve Suriye'deki olaylar vardı.

Erdoğan, aralarında dönemin Genelkurmay Genelsekreteri aralarında dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın da bulunduğu 12 askerin tutuklandığı operasyonla ilgili şunları söyledi:

"Bir soruşturmanın devamı. Konu ile ilgili değerlendirme yapmaktan öte artık ülkemizde herkes, şunu biliyor; darbeler artık bu ülkede sorgulanıyor. 12 Eylül referandumunda verilen sözler yerine geliyor. Meydanlarda söylediklerimizi farklı şekilde eleştirenler, 'Bu sözler meydanda kalır' diyenler, herhalde bu referandumun, 'evet' diyenlerin haklılığını ortaya koymuşlardır. Temenni ederim ki hak yerini bulsun, adalet tecelli etsin."

'GELİŞMELER HAYRA ALAMET DEĞİL'
Erdoğan, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile yaptıkları görüşmeye ilişkin, ''Irak'taki gelişmeler pek de hayra alamet değil. Özellikle mevcut Başbakan'ın gerek kendi koalisyon ortaklarına olan davranışları, gerek Irak'taki yapılanma içerisindeki ben merkezli, adeta şartları zorlayıcı yaklaşımları, Irak'taki gerek Şii grupları, gerek sayın Barzani'yi, gerek Irakiye grubunu ciddi manada rahatsız etmektedir. Bunlar da bu süreci olumsuz şekilde etkilemektedir, bunun üzerinde durduk'' dedi.

Görüşmede PKK terör örgütü faaliyetlerine de değinildiğini aktaran Erdoğan, Barzani'nin 'konuyla ilgili yaklaşım tarzlarının aynı olduğunu ve örgütten rahatsızlık duyduyunu' ifade ettiğini söyledi.

'SURİYE'DE YOKLUK BAŞLADI'
Suriye'deki son durumla ilgili olarak, ''Şimdi orada yardım paketleri dağıtılıyor. Yardım paketlerinin dağıtılıyor olması, Suriye'de durumun nereye geldiğinin alametidir" diyen Erdoğan, ülkede artık yokluk belirtilerinin başladığını kaydetti.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabii üretim vesaire bunlar durma noktasına geldi. Milli bütçe ciddi bir zaafın içerisinde. Tabii böyle bir sürecin içerisinde buna ne kadar dayanır, ne kadar tahammül eder onu bilemem.''

TUTUKLU VEKİLLER
Erdoğan, konuşmasında tutuklu vekiller için yapılan görüşmeye de değindi.

Bilindiği gibi tutuklu vekillerin durumuyla ilgili Meclis Başkanı Cemil Çiçek, muhalafet partilerinin grup başkanvekilleri ile görüşmüş; CHP, MHP ve BDP'nin farklı önerilerle gelmesi nedeniyle toplantıdan bir sonuç çıkmamıştı.

Erdoğan bu konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "3 parti ile yapılan görüşmede 3 farklı yaklaşım tarzı ortaya çıkıyor. Üçü örtüşmeli ki Meclis Başkanımız da böyle bir teklifi bize getirmiş olsun, biz de yetkili kurullarımızda bunu değerlendirelim. Ama farklı farklı yaklaşımlar ortaya konacaksa Meclis Başkanımız da 'Ben bunu iktidar partisine götüremem' dedi. İşin aslı da budur."

Erdoğan, CHP'nin 4+4+4 yasasını Anayasa Mahkemesine götürmesini de 'Her zamanki tavırları' şeklinde değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan toplantının ardından beraberindeki heyetle birlikte Katar'a hareket etti.ptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...