Türkiye'de İnternet 16 yaşında

İnternetin Türkiye'ye gelişinin 16. yılı, hafta boyunca çeşitli illerdeki etkinliklerle kutlanacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.04.2009 - 09:57

Türkiye'de İnternet 16 yaşında

Her yıl 6-21 Nisan günlerinde "İnternet Şenliği" olarak kutlanan haftada, bilgi toplumu, e-dönüşüm, e- ve e-Devlet kavramlarının geniş kitlelerle tanıştırılması amaçlanıyor.

Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, yaptığı yazılı açıklamada, "Dünyada 1.6 milyar İnternet kullanıcısı, 630 milyon kayıtlı bilgisayar, 180 milyon alan adı, 224 milyon web, 124 milyar civarında web sayfası, 100 milyon civarında video ve 60 milyon civarında kişisel web/blog olduğunu" bildirdi. Akgül, "Türkiye'de ise 30 milyon civarında kullanıcı, 2,6 milyon bilgisayar, 190 bini Türkiye içinde, 790 bin Türkiye dışında alan adı bulunduğunu" kaydetti.

Halkın, yüzde 33'ünün İnternet'i düzenli kullandığını, yüzde 65'inin hiç İnternet kullanmadığını, kırsal kesimde bu oranın yüzde 80'e ulaştığını belirten Akgül, toplumun yüzde 20'sinin İnternet hakkında hiç bilgisi olmadığını, evlerin yüzde 75'inde İnternet bulunmadığını ve kadınların yüzde 76'sının İnternet kullanmadığına işaret etti. Akgül, bu oranının kırsal kesimde yüzde 90 olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin son 2 yılda önemli bilgi toplumu göstergelerinde gerilediğini ifade eden Akgül, Türkiye'nin Birleşmis Milletler e-devlet indeksinde 60. sıradan 76. sıraya düştüğünü bildirdi. Akgül, Dünya Ekonomik Forumu Bilgi Toplumuna Hazırlık indeksinde de Türkiye'nin 55'den 61'e gerilediğine dikkat çekti. Akgül, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Ülkede İnternet konusunda bir dağınıklık ve koordinasyonsuzluk söz konusu. İnternet yasakları ülkemize zarar veriyor; tabir caizse adeta harakiri yapıyoruz. Ülkemiz adeta İnternet'e savaş açmıştır ve kendi başına uluslararası hukuku tesis etmeye çalışmaktadır.

Ülkemizin bu soruna sivil toplumla birlikte çözüm araması, yasakçı refleksten kurtulmasını, fikir ve ifade özgürlüğünü esas alan bir yaklaşımı esas almasını dileriz."

İnternet Haftası ile ilgili etkinlik haritasına http://internethaftasi.org.tr adresinden ulaşılabilir.

Sayfa Yükleniyor...