Türkiye'de 7 milyon ADSL abonesi olmasına karşın ekonomik cirosunun beklenen seviyeye ulaşamadığı savunuldu.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, "Avrupa'da Fransa ve İtalya'dan sonra üçüncü büyük mobil ülkeyiz. 7 milyon ADSL kullanıcımız var. İnternet kullanıcı sayısı 32 milyon. Ciddi bir kredi kartı kullanıcısına sahibiz. Windows Live'ın kullanımında Amerika, İngiltere ve Brezilya'dan sonra dünya dördüncüsüyüz. Bütün bu rakamları yan yana getirdiğimizde Türkiye'nin kullanıcı sayısı açısından dünyanın 6. dijital toplumu olduğunu görüyoruz ama internet ekonomimiz henüz beklenen seviyede değil." dedi.

Zaman gazetesinin aktardığına göre 2010'da yüzde 8'in üzerinde büyümesi beklenen Türkiye'nin çok iyi işler yaptığını belirten Tamer Özmen, bu büyümenin arkasındaki en büyük nedenin özel sektör yatırımları olduğuna dikkat çekerek, "Ancak KOBİ'leri dünya ülkeleriyle karşılaştırdığımızda aynı oranı, gelişmeyi görmüyoruz." şeklinde konuştu.

KOBİ'LERDE BİLİŞİM ÇALIŞANI YOK
Özmen, KOBİ'lerle ilgili yapılması gerekenlere dikkat çekti: "Türkiye'de KOBİ'ler istihdamın 77'sini, katma değerin yüzde 29'unu sağlıyor. İngiltere'de ise istihdamın yüzde 78'ini, katma değerin ise yüzde 60'ını sağlıyor. İngiltere'deki KOBİ'lerle bizimkilerin ekonomiye katkıları çok farklı. Bizim KOBİ'lerin yüzde 90'ında bir bilişim çalışanı yok. 4-5 sene önce yanlış yatırım yapılmış. Bizde yüzde 63 gibi ciddi bir korsanlık oranı var. Bu oran 10 puan inse ekonomiye 1 milyar dolar girdisi olacak."

Microsoft Türkiye'nin odaklandığı 5 alandan birinin KOBİ olduğunu ifade eden Tamer Özmen, KOBİ'lerin rekabet avantajı ile Türkiye ekonomisinin güçleneceğinin altını çizerek, "Hedefimiz, KOBİ'lerin BRIC ülkeleri ile rekabet edebilecek duruma gelmelerini sağlamak. Türk Telekom ile KOBİ'lere yönelik proje yaptık. 2 ayda 11 bin KOBİ'ye ulaştık." ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Özmen, Ortadoğu'daki çıkan krizlerden sonra petrol fiyatları daha fazla yükselirse yeni bir kriz beklenebileceğini ama Türkiye'de bankalar sektörü iyi bir şekilde yönetildiği için etkilemesinin beklenmediğine dikkat çekti.