Kurucusu olduğu Sundance Film Festivali’nin bir uzantısı olan Sundance Channel’in Türkiye’deki lansmanı için Türkiye’ye gelen Robert Redford, Yekta Kopan ile özel bir söyleşi yaptı.

Hollywood’un 'Altın Çocuğu' ve bağımsız sinema sahnesinin önemli isimlerinden Robert Redford, geçtiğimiz hafta İstanbul’daydı. Dünyadaki ve Türkiye’deki sinema sektörü üzerine konuşan Redford şunları söyledi: ‘Sinema sektörü eskiye göre çok farklı bir hal aldı. 1980 ve öncesindeki Hollywood daha sağlıklıydı çünkü Hollywood adını verdiğimiz ana sinema akımı dahilinde büyük yapımlar haricinde küçük filmler de çekiliyordu. Ancak 1980 ve sonrasında Hollywood daha merkezi bir hal aldı ve küçülmeye başladı. Hollywood’un değişiminin temelinde gençlik pazarını takip edip, daha merkezi bir hal alması vardı. Sonuçta Hollywood bir ticaret sektörü. Her zaman da böyle oldu.’’

Türk sineması üzerine de konuşan Redford: “Bence Türkiye’de bağımsız filmler ve ana akım filmleri şeklinde bir ayrım yapılamaz çünkü bütün filmler bağımsız gibi. Burada ana akımdan sayılabilecek eserler Hollywood’dan ithal edilenler. Bu ithal filmlerin de çok başarılı olduğundan kuşkuluyum. Ama burada çekilen filmlerin hepsi aynı şekilde bağımsız diyebilirim.’’dedi.