'Türkiye'deki açıklamalar bizi zor durumda bıraktı'

Kaddafi'ye karşı ayaklanmanın ve kanlı çatışmaların olduğu Libya'daki yaklaşık 3 bin Türk vatandaşı, iki ayrı feribotla Türkiye'ye getirildi. Yolcular arasında 10 günlük Eren bebek de vardı. Gelen yolcular Türkiye'den Libya'ya yönelik açıklamalar için sitemde bulundu.

24.02.2011 - 00:16

Libya'nın Bingazi Limanı'ndan aldığı yolcularla dün sabaha karşı yola çıkan Orhan Gazi-1 feribotu saat 23.45, Osman Gazi-1 feribotu da saat 03.00'da Marmaris Limanı'na geldi.


İki feribotla, yaklaşık 3 bin Türk vatandaşı kaos ortamından çıkartılarak memleketlerine getirilmiş oldu. İlk feribotta yabancı uyruklu 30 kişi ile 10 gün önce dünyaya gelen Onur Eren Çalışkan, ikinci feribotta da 29 yabancı uyruklu kişi de yer aldı.

Önce gruplar halinde pasaport kontrolünden geçen yolculardan isteyenler otellere yönlendirilirken, isteyenler de otobüslerle memleketlerine yollandı.

Yolculardan sağlık problemi yaşayanlar, limanda hazır bekletilen 112 görevlilerince seyyar hastanelere alındılar. İlk feribotta, biniş sırasında yaşanan izdiham nedeniyle 6 kişinin yaralandığı, bunlardan birinin durumunun ağır olması nedeniyle hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

İlk feribot Orhan Gazi'deki 1500 kişi arasında 10 günlük Onur Eren de vardı. İlk feribot Orhan Gazi'deki 1500 kişi arasında 10 günlük Onur Eren de vardı.

EN BÜYÜK TÜRKİYE!
— Orhan Gazi-1'in Marmaris Limanı'na yanaşması yaklaşık 40 dakika sürdü. Gemiyi karşılayan denizci askerlerin bahriyeli selamına, gemideki vatandaşların 'en büyük Türkiye' sloganlarıyla karşılık verdiği gözlendi.

— Türk vatandaşlarının yanı sıra Orhan Gazi-1 ile 10 ülkeden 30 yabancı uyruklu kişi de Marmaris'e geldi. Feribotta, 5 Alman, 13 Suriye, 1 Ürdün, 1 Libya, 2 Kanada, 1 Yunanistan, 1 Çek, 1 Rus, 2 İngiliz ve 3 Fas uyruklu yolcu bulunuyordu.

— Marmaris'te kalmak isteyenler için valilik tarafından 2 bin yatak ayrılırken, ayrılmak isteyenler için de daha önce belirlenen 62 kente otobüs seferler düzenlendi.

— Orhan Gazi-1'de görev yapan 12 SAT komandosu ile yolcuların vedalaşması esnasında duygusal anlar yaşandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...