Türkiye'deki binaların yarısı yeniden yapılacak

Çarpık yapılaşma va kaçak binalarla ilgili radikal çözümler içeren yasal düzenlemenin ayrıntıları kısa sürede şekillenmeye başladı.

NTV Haber 30.10.2011 - 11:55

Türkiye'deki binaların yarısı yeniden yapılacak

Van depreminin ardından, Türkiye'deki kaçak ve çarpık yapılaşma gerçeği bir kez daha ortaya çıktı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "iktidar pahasına yıkarız" açıklamasıyla ilk sinyalini verdiği yasal düzenleme için hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. Yeni yasa hayata geçtiğinde Türkiye'deki yapı stoğunun yarısına yakını yeniden yapılacak.

"Dönüşüm Yasası" adı altında hazırlanan yeni düzenleme birçok radikal adımı da beraberinde getirecek. Yeni yasa hayata geçirildiğinde devlete acil kamulaştırma hakkı tanınacak, hasarlı binalar belli bir bedel karşılığında vatandaştan alınacak.

Ayrıca farklı kurumlardaki bina denetim yetkileri tek elde toplanacak, belediyelerin yetki alanları sınırlandırılacak. İmar ve denetim yetkisi çevre ve şehircilik bakanlığına devredilecek.

Sadece kaçak yapı inşaa eden değil, kaçak yapıya hizmet götüren belediyeler de cezalandırılacak. Yeni yasal düzenlemeye paralel olarak tapu, imar, kat mülkiyeti kanunları da değiştirilecek.

Hedef ilk aşamada 10 milyon haneyi, yani Türkiye'deki binaların yarısını yenilemek. Bunun için 10 yılda 5 milyon yeni konut yapılması planlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, acil müdahele edilecek illeri de tespit etti. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, İzmit, Afyon, Denizli, Kütahya, Hakkari, Van ve Elazığ öncelikli iller arasında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...