Türkiye’deki İsrailliler için güvence

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye'de İsrail karşıtı yapılan protesto gösterileri sırasında hiç bir İsrailliye zarar gelmediğini belirterek, İstanbul'da 20 yerde tedbir alındığını bildirdi.

Anadolu Ajansı 02.06.2010 - 12:31

Türkiye’deki İsrailliler için güvence

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, katıldığı e-pasaport tanıtım toplantısı sonrasında gazeteciler ile gündeme ilişkin sohbet etti.

Bakan Atalay, bir gazetecinin Arap dünyasının son yaşanan olaylardaki gibi durumlarda Türkiye'yi ön plana çıkartmak istediği şeklindeki değerlendirmesi üzerine, ''Türkiye'nin bölgedeki etkinliği gelişiyor. Bunların hepsinin somut sonucu Gazze'ye, Filistin'e doğru gidecektir'' dedi.

Bakan Atalay, ''İsrail'in diplomatlarını geri çağırdığı, bunun bir tavır olup olmadığı'' şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi;

''Hiç bir İsrailliye en küçük zarar gelmemiştir, gelmez, gelemez. Buna müsaade etmeyiz. İstanbul'da 20 yerde tedbir aldık. Konut alanları, konsolosluk, ibadethane alanları, en küçük bir zarar getirttirmeyiz. Zaten bu protestolara katılanlarda çok sakin bir tutum var. Yani abartılı zarar verici bir tutumu da görmedim. Dün değil önceki akşam Ankara'da oldu. Sayın büyükelçinin konutunun orada, ama yeni gelmiş bir gruptu. Normal protestoları yapan bir grup değildi.

Biraz taşkınlık yaptılar, pet şişe attılar. Büyükelçi ile görüşülüyor. Herhangi bir şey yok. Orada onları rahatsız eden bir şey yok. Dün kendileri ile tekrar irtibat kuruldu. Bahçenin içine güvenlik görevlisi yerleştirdik. Orada en küçük bir şey olmayacak. Göstericiler zaten belli bir mesafede tutuluyor. Taşkınlık verici, zarar verici bir şey istemiyoruz, o konuda çok hassasız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...