NTV

Türkiye'den 5 gemi ve bir denizaltı

Türkiye
Türkiye'den 5 gemi ve bir denizaltı

NATO'nun silah ambargosunu uygulamak için Libya'daki deniz misyonuna en büyük katkıyı Türkiye sağlayacak. Bölgeye toplam 5 gemi ve 1 denizaltı gidecek ve gemilerden ikisi şu anda Libya açıklarında.

Libya'ya yönelik düzenlenen operasyonda Türkiye'nin rolü netleşti.

İlişkili Haberler


NATO askeri kanat sözcüleri, şu ana dek toplam 16 savaş gemisi ve denizaltının katılımının bildirildiği misyonda Türkiye'den 4 firkateyn, 1 denizaltı ve 1 yedek geminin bulunacağını açıkladı.

Konuyla ilgili tezkerenin yarın Meclis'te görüşüleceği belirtilirken, tezkere çıktığında göreve başlamak için gerekli önlemleri alan Deniz Kuvvetleri'nden, iki geminin Libya açıklarında olduğu ikisinin de yol açıktığı açıklaması geldi.

Libya'daki NATO misyonunun komuta ve kontrol gemisini İtalya sağlayacak. Türkiye dahil 10 firkateyn bulunacak misyona Kanada, İspanya, İngiltere, Yunanistan, İtalya ve ABD birer firkateyn verecek.

Misyondaki 3 denizaltı ise Türkiye ile İspanya ve İtalya tarafından sağlanacak. Ayrıca Türkiye ile İtalya birer yedek gemi tahsis edecek.

NATO sözcüsü Oana Lungescu ise Libya'da uçuşa yasak bölge uygulamasında NATO'nun rolü konusunda üye ülkeler arasında müzakerelerin "müspet bir ruhla" sürdüğünü belirtti.

Lungescu, "BM Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararını uygulamak konusunda (NATO askeri kanadı tarafından hazırlanan) planları eyleme geçirmek için tüm müttefiklerle danışmalar sürüyor. Planın hayata geçirilmesi için 28 üyenin oy birliği gerekiyor" dedi.

YARIN GENEL KURUL'A GELİYOR
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Libya'ya yönelik silah ambargosunu denetleyecek NATO deniz gücünde TSK unsurlarının da görev almasını öngören tezkerenin yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesinin planlandığını söyledi.

İKİ GEMİ LİBYA AÇIKLARINDA
Tezkere yarın Meclis'e gelecek ancak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Uğur Yiğit, Türkiye'den 2 geminin Libya'da olduğunu, diğer 2 gemiyle denizaltının da hazırlıklarını tamamlayarak yola çıktıklarını söyledi.

Yiğit, Pakistan Milli Günü kutlamasının gerçekleştirildiği Swiss Otel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya'daki operasyon konusunda, tezkere çıktığında göreve başlamak için gerekli önlemleri aldıklarını kaydetti.