Türkiye'den AB'ye 'fiş çekme' resti

Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği’ne "Fişi çeken biz olmayız. Bu zevki Avrupalılara bırakırız" diyerek meydan okudu. Ruşen Çakır, Yazı İşleri programında Bağış'ın sözlerine şaşırdığını söyledi.

28.01.2011 - 12:32

Türkiye'den AB'ye 'fiş çekme' resti

Avrupa Birliği’nin (AB) bazı üyelerinin çıkardığı siyasi engelleri aşamayan ve müzakere süreci durma noktasına gelen Türkiye, mevcut sorunlara teknik boyutun eklenmeye başlamasının yarattığı gergin ortamın da etkisiyle Brüksel’e yönelik mesajlarının tonunu her geçen gün sertleştiriyor.

Milliyet gazetesinin haberine göre, Brüksel’de temaslarda bulunan Başmüzakereci Egemen Bağış, sürece iyi niyetle yaklaşan ancak sürekli engellenen tarafın Türkiye olduğunun altını çizerek, "Çok istiyorsa fişi AB çeksin" mesajı verdi.

Bağış, "Son 50 yıldır Türkiye’yi masadan kaldırma girişimleri hep oldu. Türkiye’yi vazgeçirmek için çok çaba harcandı. Fişi çeken biz olmayız. Bu zevki Avrupalılara bırakırız. Top her zaman aday ülkenin sahasındadır fakat hızlı bir oyun kararlılığına sahipken umudumuz odur ki ortaklarımız da oyunu engellemek yerine iyi paslar atsın" dedi.

ANKARA BIKKIN
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa bir süre önce Newsweek dergisi için kaleme aldığı makalede, "Biz artık AB kapısında yalvaran uysal bir ülke değiliz" ifadesini kullanması, ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Fransa’da yayımlanan Le Figaro gazetesinde dün yayımlanan demecinde, "adaylığın stratejik bir tercih olduğunu ancak dünyanın AB’yle bitmediğini" söylemesi Ankara’nın içinde bulunduğu bıkkınlık halini göstermesi açısından önemli.

'AÇMAZSANIZ AÇMAYIN' MESAJI
Gerginleşen ortamda, açılamayan rekabet başlığının da payı oldu. Türkiye, AB Komisyonu’nun haziran ayında bu başlık için yapılan görüşmelerde belirlenen ilkelere uymamasından ve yeni taleplerde bulunmasından yakınırken, Komisyon’un gıda güvenliği ve çevre gibi zorlu başlıklar için gösterdiği esnekliği şu ana kadar bu başlık için göstermemesi sıkıntı yarattı

Ankara, bu yaklaşım karşısında geçtiğimiz aylarda "Açmazsanız açmayın" mesajıyla AB’ye rest çekti. Sorun dün Bağış’la AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin görüşmesinde masaya yatırıldı. Durumdan duyulan rahatsızlık Füle’ye aktarılırken, Türkiye’nin gerekli adımları attığı ve bu başlığın Macaristan Dönem Başkanlığı’nda açılmasının Ankara için olduğu kadar Brüksel için de önem taşıdığı mesajı verildi.

RUŞEN ÇAKIR: FİŞ ÇEKİLİR Mİ?
NTV'deki Yazı İşleri programında Ruşen Çakır, Egemen Bağış'ın sözlerini yorumladı.

Ruşen Çakır, "Anlamaya çalıştım, tam olarak burada ne demeye çalışılıyor, anlayamadım. Türkiye'nin fişini çekmek... Türkiye'yi AB'ye bağlayan fişin çekilmesi... 50 yıldan söz ediyoruz, bu fiş çekilir mi? Bu olaydan böyle bahsetmek ne derece doğru? 50 yıllık Avrupa macerasını böyle bir benzetmeyle sürdürüyor olmak, Türkiye'nin AB üyeliğini savunan benim gibi insanları gerçekten şaşırttı" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...