Türkiye'den AB'ye Suriye mektubu

AB Bakanı Volkan Bozkır, Türkiye'nin Suriye'deki gelişmelere ilişkin sıkıntılarını, Avrupalı muhataplarına yazdığı bir mektupla iletti.

NTV Haber 18.06.2015 - 12:11

Türkiye'den AB'ye Suriye mektubu

Türkiye, Suriye konusunda diplomatik atağa geçti.

Başbakan, Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği Bakanı; Türkiye'nin Suriye konusundaki rahatsızlıklarını ve tepkilerini, Avrupalı muhataplarına mektup yazarak ilettiler.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır'ın, İnsani Yardımlardan Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides'a ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Johannes Hann'a yazdığı mektuba NTV ulaştı.

Bozkır mektubunda, geçen aylarda Kobani'de yaşananlar daha büyük ölçekte Tel Abyad'da yaşanıyor dedi.

Mektupta, Suriye'deki riskler ve mülteci sorunu ile Türkiye'nin tek başına yüzleşmesinin beklenemeyeceği mesajı verildi.

Bozkır, şu ifadeleri kullandı: Türkiye'den, göç baskınının riskleri, Suriye'den kaynaklanan tehditlerle tek başına yüzleşmesini beklemek ne mümkün ne de adildir. Uluslararası toplumun hareketsizliğinin Avrupa'nın olduğu gibi, bütün bölge ülkeleri açısından daha korkunç sonuçları olacaktır."

Avrupa'nın bu zorluklarla mücadele kapasitesi olduğunu söyleyen Bozkır, kapasitenin harekete geçirilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Uluslararası ve bölgesel barış ve güvenlik artan bir risk altındadır. Uluslarası toplumun bu durum karşısında sessiz kalması çok endişe vericidir" değerlendirmesini yaptı.

Bakan, Avrupalı muhataplarına Türkiye'de 25 barınma merkezinde 260 bin Suriyeli olduğunu, kamp dışındakilerle birlikte 2 milyon Suriyelinin olduğunu hatırlattı ve Türkiye'nin bugüne kadar harcadığı paranın 6 milyar dolar olduğunu belirtti.

Sayfa Yükleniyor...