Türkiye'den 'hayalet uçak' kararı

Türkiye, proje ortağı olduğu F-35 savaş uçağından ilk aşamada 2 adet sipariş verme kararı aldı. "Hayalet uçak" olarak isimlendirilen uçaklar, 2018'de TSK'nın envanterine girecek.

06.05.2014 - 20:54

Türkiye'den 'hayalet uçak' kararı

Türkiye, iki adet "hayalet uçak" alacak.

Karar, Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında alındı.

Radarda görünmeme özelliği olan iki adet F-35 uçağı, 2018 yılında Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine girecek.

F-35 savaş uçağı, aralarında Türkiye'ninde bulunduğu 9 ülkenin mali ve teknik desteği ile ABD tarafından geliştirildi.

Türkiye'nin 100 adet almayı planladığı F-35'lerin, Türk Silahlı Kuvetleri'nde bulunan F-4 ve F-16'ların yerini alması bekleniyor.

F-35'ler radara yakanmaladıığı için "hayalet uçak" olarak da nitelendiriliyor. Uçak, hava ve yer taaruzu, keşif, taktik savunma gibi çok amaçlı görevlerde kullanılıyor. Türkiye 100 uçaklık alımda, yerli sanayii için en az 6 milyar dolarlık iş payı almayı planlıyor.

3 SAATLİK TOPLANTIDA ÖNEMLİ KARARLAR
Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir'in ilk kez katıldığı toplantıda başkan önemli kararlara da imza atıldı.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Göktürk Yenileme Uyduları Projesi kapsamında ön tasarım aşamasına ilişkin olarak TUSAŞ/ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşeme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

Toplantıda ayrıca komiteye Milli Piyade Tüfeği Geliştirilmesi Projesi'nin son durumuna ilişkin ve Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında yürütülen sözleşme görüşmelerinin geldiği aşama hakkında bilgilendirme sunumları yapıldı.

Öte yandan, teklif değerlendirme çalışmaları tamamlanan projelerde yüklenici firmalar ile sözleşme imzalamak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkili kılındı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...