Türkiye'nin çevresi 58 milyar Euro'ya değişecek

AB’nin çevre standartını yakalamak için harcanacak bu parada 'geç bile kalındı' diyen Çevre Bakanı Eroğlu, yükümlülüklerin yüzde 75’inin de 2012’ye kadar tamamlanmasının planlandığını açıkladı.

NTV Haber 30.12.2009 - 18:40

Türkiye'nin çevresi 58 milyar Euro'ya değişecek

Türkiye, Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerindeki çevre faslı için 58 milyar Euro harcayacak.

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, maliyetin büyüklüğüne yönelik eleştirilere, "Bana göre Türkiye bu masrafları yapmakta geç bile kaldı" sözleriyle yanıt verdi.

Eroğlu, 58 milyar Euroluk yatırımın su, atık yönetimi, hava, endüstriyel kirlilik ve doğa koruma alanlarında yapılacağını söyledi ve gerekli yükümlülüklerin yüzde 75'ini 2012'ye kadar tamamlamayı plandıklarını belirtti.

Bakan Eroğlu, çevreyle ilgili adımları Avrupa Birliği istediği için değil standartları yükseltmek için attıklarını da kaydetti.

"ABD CİMRİ DAVRANDI"
Ay başında katıldığı Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’yle ilgili de bilgi veren Eroğlu, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama'nın konuşmasından bir icraat çıkmadığını belirterek, ABD’yi cimri davranmakla suçladı.

Eroğlu, "Geçmişte çok büyük oranlarda sera gazı salınımı olan gelişmiş ülkelerin ellerini ceplerine atmaları gerekir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...