"Türkiye'nin elleri boş"

Greenpeace, Cancun’da biraraya gelen hükümetleri güçlü bir iklim anlaşması için gerekli adımları atmaya çağırıyor.

30.11.2010 - 11:34

"Türkiye'nin elleri boş"

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 16. Taraflar Toplantısı şu anda Meksika'nın Cancun şehrinde sürüyor.

Greenpeace'den bu konuda şu açıklama geldi:

Cancun’da hükümetlerin alabileceği çok önemli kararlar varken, en önemli sorunlar ABD’ye odaklanıyor.ABD’nin karbon salımı konusunda lider olması ve olası bir küresel anlaşmada mutlaka yer alması gerektiği düşüncesi diğer hükümetler tarafından harekete geçmemek için mazaret olarak görülüyor. Ancak ABD’yi beklemek, iklim değişikliğinin yaratacağı sosyal ve ekonomik sonuçları kabul etmek demek. Cancun, hükümetlerin temiz bir gelecek için gerekli adımı atmaları gereken yer ve ABD katılmak istemese de diğer ülkeler yola devam etmeli.

İklim değişikliğinin önüne geçmek için hükümetler karbon salımlarını azaltma konusunda hukuki bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya imza atmalı, endüstrileşmiş ülkeler yoksul ülkelerde iklim değişikliği ile mücadele için fon sağlamalıdır.

Türkiye de herhangi bir salım azaltımı yapma taahhüdü olmadan Cancun’da gerçekleştirilen iklim görüşmelerine katılan ülkeler arasında. Hükümet bunun sebebini Türkiye’nin iklim değişikliğinde çok büyük bir payı olmaması ile açıklıyor.

Ancak iklim değişikliğine neden olan gazların salımında Türkiye hiç de masum olmadığı gibi, toplam sera gazı salımı bakımından tüm dünya ülkeleri arasında 19. sırada yer alıyor. Türkiye, %95 artış oranıyla tüm OECD ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında iklimi değiştiren gaz salımlarını en hızlı arttıran ülke. Türkiye’deki sera gazı artış oranı, büyüme oranı daha hızlı olan Çin’den bile daha fazla. Üstelik şu anda Türkiye’de çözüm yerine 50 kadar termik santral, Karadeniz’de bir arama platformu ve yeni petrol arama planlarıyla iklim değişikliğine yeni nedenler üretiliyor.

Greenpeace Akdeniz Proje Sorumlusu Emel Türker, “Elbette Türkiye’nin sorumlulukları AB ülkeleri ve ABD kadar büyük olmayacaktır. Ama görünen o ki bütün bu artış hızları ve yanlış enerji politikalarımızla sorunun önemli kaynaklarından biri haline geliyoruz. Artık hükümet enerji ve iklim konularını birbirinden bağımsız konularmış gibi değerlendirmekten vazgeçmelidir. İklimi kurtarmak için tek yol Enerji [D]evrimi. Herkesi internet sitemiz üzerinden Enerji [D]evrimi’ni gerçekleştirmek için siber eyleme davet ediyoruz” diyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...