Ayıkcan Emlak’ın sahibi Yüksel Ayıkcan, Boğaziçi'nin en pahalı yalısını Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı olarak açıkladı. Erbilgin ailesine ait Yeniköy’deki yalı, iki köşküyle birlikte 150 milyon Euro (345 milyon TL) değerinde. Üslubu neo-barok eğilimli, 100 yıllık geçmişe sahip yalıya, Erbilgin ailesi 1985’te sahip olmuş. Yalının önceki sahipleri ise Abdülhamit’in oğlu Şehzade Münip Paşa, daha sonra Burhanettin Efendi ve Mısırlı Ahmet İhsan Bey. Arsası 2 bin 808 metrekare, toplam kullanım alanı 3 bin 630 metrekare olan yalının, Sait Halim Paşa Yalısı’ndaki gibi, 1957 yol istimlakı sebebiyle köprüsü yıktırıldığında, korusu caddenin karşısında yüksekçe bir duvar içinde kalmış.

115 MİLYON TL'YE VİLLA
İstanbul’un en pahalı villası ise Bebek sırtlarında dört tarafı deniz gören, Çolakyan ailesine ait üç salonlu, sekiz odalı villa. Değeri 50 milyon Euro (115 milyon TL). Bahçesi 900 metrekare, kullanım alanıysa bin 815 metrekare. Dört ayrı banyonun bulunduğu evde yedi-sekiz araçlık otopark bulunuyor.

18 MİLYON TL'YE REZİDANS
İstanbul’da rezidanslar arasında birinci sırada İstanbul Sapphire yer alıyor. Sapphire’in en büyük dairesinin fiyatı 9-10 milyon dolar (16-18 milyon TL) arasında değişiyor. En büyük özelliği 'ilk defa bir gökdelenin doğal havalandırmaya sahip olması' olan rezidansta, Hülya Avşar ve Hadise'nin de evi bulunuyor.

İZMİR
İzmir’in en pahalı evleri Arkas Holding’in sahibi Lucien Arkas’a ait. Aile yadigarı olan Bornova’daki tarihi ev, ‘Deniz Tarihi Müzesi’ haline getirildi. Müzede 89 gemi maketi, 126 parça gemi antikasıyla deniz temalı 67 tablo bulunuyor. Arkas’ın Bornova’da bulunan ve ikamet ettiği evse çok geniş bir arazi içinde, yüksek duvarlarla çevrili bir malikane. Evin değerinin yaklaşık 20 milyon dolar (36 milyon TL) olduğu belirtiliyor.

BODRUM
Mandarin Oriental Resorts’da villalar 4.5 milyon Euro (10.5 milyon TL) konutlarsa 2 milyon Euro’ya kadar çıkıyor. Diğer bir lüks proje olan Vicem Yalıları'nda ise 4 milyon Euro değerindeki en pahalı ev 594 metrekare.

ANKARA
Ankara’da Bilkent’te yer alan eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı’ya ait konut, yakında müze olarak hizmet vermeye başlayacak. TURYAP Bilkent Yetkilisi Emel Candemir’e göre, 10 bin metrekareden büyük arsası olan evin fiyatı yaklaşık 15 milyon dolar (27 milyon TL).

ALAÇATI
Çeşme’nin en güzel evi olarak, Aya Yorgi Koyu’ndaki yer hizmetleri alanında çalışan Çelebi ailesinin evi gösteriliyor. Alaçatı’daysa Alaçatı Port, öne çıkan projelerden biri. Sitede Muhtar Kent’ten, Hüsnü Özyeğin ve Cem Boyner’e kadar tanınmış isimlerin evleri bulunuyor.

RİZE
Rize’deki Tuzcuoğulları Konağı tarihi dokusuyla en bilineni. Yapı, Rize’nin merkezinde, Piriçebi Mahallesi’nde. 1700’lü yıllarda yapılan konak, iki dönümlük bir arazi içinde yer alıyor. Bodrumda depolar, zemin katta 200 metrekare bir salonla banyolu ve şömineli dört oda bulunuyor. Üst katta da yedi oda ve bir salon yer alıyor. 1000 metrekarelik yapının değerinin en az 10 milyon dolar (18 milyon TL) olduğu tahmin ediliyor.

MARDİN
Hürriyet Gazetesi'nden İpek Özbey'in haberine göre; Mardin'de 'en pahalı ev' denildiğinde Yenikapı Mahallesi’nde, Emineddin Külliyesi’ne yakın, Tokmaklar Evi geliyor. Satışa çıksa 7 milyon dolar (12.6 milyon TL) edeceğini söyleyen emlak uzmanı Bedirhan Çırık; yapının bir apartman gibi dairelere ayrıldığını, bazı yarı açık mekânlara ek yapıldığını söylüyor.