'Türkiye'nin her yerinde böyle yapılıyor'

Milletvekili oğlunun polisleri teşhis için sıraya dizmesinin yankıları sürüyor. NTV'ye konuşan AK Parti'li Milletvekili Türkoğlu, "Bizim de tasvip edeceğimiz bir durum değil. Savcılığın talimatı üzerine canlı teşhis yöntemi bu" dedi.

28.07.2012 - 10:23

'Türkiye'nin her yerinde böyle yapılıyor'

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu'nun oğlunun, tartıştığı polis memuru ile komiser yardımcısını emniyette teşhis ederken polisleri sıraya dizmesi büyük yankı uyandırdı.

AK Parti'li Türkoğlu, yaşanan olayla ilgili NTV'ye konuştu.

Türkoğlu şunları söyledi: "Olay yansıtıldığı şekliyle masum boyutundan farklı noktalara çekildi. Niçin bir ay sonra böyle bir görüntü ortaya çıktı? Burada işin adli, idari boyutu var. Soruşturmanın selameti için sanık konumunda görülen memurların açığa alınması söz konusu. Ondan sonra tekrar göreve başlatıldı.

Savcılığımızın yazılı emri geldiği için böyle bir metoda başvuruldu. Emniyet müdürü 'Türkiye'nin her yerinde böyle yapılıyor' ifadesini kullandı. Ben sadece emniyet müdürünü ve kaymakamı aradım. Esas ziyaret maksatlı emniyete gidiş söz konusu. Emniyet müdürüyle görüşmemizde 'Orada tatsız olay olmuş' dedim. Emniyet müdürümüz 'hemen müdahale ederim' dedi. Oğlum da ziyaret maksatlı gittiğinde yanlış anlaşılma sonucu tartışmanın tarafı zannedilerek kaba kuvvet kullanılmış.

'TAVSİP EDİLECEK DURUM DEĞİL'
Bu görüntüler bizim de tasvip edeceğimiz bir durum değil. Savcılığın talimatı üzerine canlı teşhis yöntemi bu. Farklı bir metod seçilmesi daha doğru olur. Emniyet savcılığın talimatına uyarak teşhis maksatlı kullandığı metod. Bizim herhangi bir müdahalemiz söz konusu değil. Farklı bir noktaya götürülüyor, art niyet arıyorum."

'POLİS DÜŞMANI DEĞİLİM'
Öte yandan tartışmaya konu olan milletvekilinin oğlu İstemi Kağan Türkoğlu da yaptığı açıklamada kendini savundu. Emniyet müdürlüğündeki tartışma sırasında 'kaba yerlerine' vurulduğunu ve bu nedenle bir iz kalmadığını iddia eden Türkoğlu, olayla ilgili komiser yardımcısı Murat Emer ve polis memuru Alper Atilla hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Polis düşmanı olmadığını ve yayınlanan görüntülerin kendisini üzdüğünü belirten Türkoğlu, şunları kaydetti:

"Teşhiste 23 çevik kuvvet polisi vardı. İçerde beli olmasın diye amirlerinin apoletlerini sökmüşler. Ben dayak yediğim polisleri teşhis ettim. Bunlar kamera görüntülerine yansımıyor. Olayın sadece teşhis kısmı gündeme düştü. Zaten o da bizim isteğimizle olmamıştır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...