Türkiye'nin heykelle imtihanı bitmiyor

29 Mart seçimleri sonrasında belediye başkanları değişti ama heykellerin kaderi değişmedi. Tartışmaya konu olan heykellerin ortak özelliği ''müstehcen' olmaları...

16.06.2009 - 17:24

Türkiye'nin heykelle imtihanı bitmiyor

Yerel seçimlerin üzerinden üç aya yakın bir süre geçti, birçok belediyede yeni yönetimler iş başına geldi. Ancak yeni göreve gelen belediyeler de, heykellere yaklaşımlarıyla eskileri aratmıyor.


Son heykel tartışması Kars’ta yaşandı. 29 Mart’a kadar belediye başkanlığını sürdüren AKP'li Naif Alibeyoğlu tarafından kentin çeşitli yerlerine 30 kadar heykel yerleştirilmişti.

Naif Alibeyoğlu 29 Mart’ta parti değiştirerek CHP'den girdiği seçimleri kaybetti. AK Parti’den seçilen yeni Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş'un döneminde heykeller yeni bir tartışmanın konusu oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kars'a gelişinden bir gün önce, 12 Haziran tarihinde, önceki belediye başkanının yerleştirdiği heykellerden bazıları kaidelerinden çıkarılarak depoya kaldırıldı. Kaldırılan heykeller arasında belediye binasının girişinde yer alan iki kadın heykeli ve Yusufpaşa Mahallesi Şehit Hulusi Aytekin Caddesi'ndeki tarihi Kars evlerinin önüne konulan kadın heykeli vardı.

Belediyenin deposuna kaldırılan heykellerden biri, kentteki 12 Havariler Kilisesi'nin yanına konulan, üst kısmında ağzından su fışkıran dört aslan kafası, alt kısmında da göğüsleri açık dört kadın figürünün yer aldığı heykeldi. Bu heykel, 2005'te kenti ziyaret eden AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer’i de şaşırtmıştı.

'TESADÜF OLDU'
Heykellerin kaldırılmasından sonra yaşanan tartışmalarla ilgili olarak Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş şunları söyledi:

"Özellikle seçim sürecinde halkın heykellere karşı antipatisi olduğunu gördük. Birçok yerde de gündeme getirdiler. Bizim de programımızda vardı. Ama tesadüf oldu, Başbakan'ın geldiği günlere rastladı. Onun ötesinde bir şey yok. Biz de bunları doğru yerlerde kullanacağıma dair söz vermiştik. İleride başka yerlerde kullanmak için kaldırdık. Heykelleri çıplak olduğu için kaldırmadım. Başka yerlerdeki heykelleri de gözden geçireceğiz."

Son dönemin en tartışmalı heykellerindn biri 'Aşk Yağmuru' oldu. Son dönemin en tartışmalı heykellerindn biri 'Aşk Yağmuru' oldu.

TARTIŞMAYLA GİTTİ...
29 Mart’tan sonra iş başına gelen ve heykel tartışmalarına dahil olan belediyelerden biri de Kemer Belediyesi. Yeni dönemde MHP’den belediye başkanı seçilen Mustafa Gül’ün ilk icraatlarından biri, daha önceki Belediye Başkanı CHP'li Hasan Şeker tarafından heykeltıraş Zafer Sarı'ya yaptırılan ‘Aşk Yağmuru’ adlı heykeli kaldırmak oldu.

SAMBAYLA DÖNDÜ
Mazbatasını aldığı gün heykeli 'genç kızların ahlakını bozduğu gerekçesiyle' kaldıran Gül, yaşanan tartışmalar ve Kültür Bakanı Günay'ın tepkisi üzerine geri adım atarak heykeli ilçede başka bir yere dikeceğini söyledi.

Heykel kaldırılmasından yaklaşık 3 ay sonra, 14 Haziran’da Akdeniz Caddesi'nde bulunan Kuğulu Park'a yerleştirildi. Heykelin resmi açılışı, bu yıl 6’ncısı düzenlenen Altın Nar Festivali'nde yapıldı. Heykeller yeni yerine samba ve çeşitli dans gösterileriyle yerleştirildi.

HEYKELTIRAŞIN HABERİ YOK
Heykelin şu anki yerine monte edilmesinden de daha önce kaldırılmasında olduğu gibi basın aracılığı ile haberdar olduğunu belirten heykeltıraş Zafer Sarı ise eserinin şu anki yerinden hoşnut değil:

“Heykelin şu anda bulunduğu yeri görmedim. Görmek de istemiyorum. Ben o heykeli, daha önce bulunduğu yer için tasarlamıştım. Şu anda benim için heykelin başka bir yerde olması önemli değil. Olması gerektiği yerde olmadığı sürece değişen hiçbir şey yok. Bugüne kadar Kemer Belediyesi beni hiç muhatap almadı. Bugün de muhatap almıyor. Benimle görüşme gereği duymuyorlar. Hukuki süreç devam ediyor. O hukuki süreçte de heykelin bulunduğu yere yeniden konulması talebi de var.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...