Binali Yıldırım: Türkiye'nin iyiliğini istemeyenlerin oyunları henüz bitmedi

Başbakan Binali Yıldırım Kastamonu'da partisinin mitinginde konuştu. Yıldırım, "Darbeyi bastırdık ekonomik kriz üreterek, finansal kumpaslar kurarak üzerimize gelmeye devam ediyorlar" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 03.06.2018 - 14:16

Binali Yıldırım: Türkiye'nin iyiliğini istemeyenlerin oyunları henüz bitmedi

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Kuzeykent Meydanı'nda düzenlenen mitinginde halka hitap etti.

Başbakan Binali Yıldırım, "Cumhur İttifakı, milletin huzuru, devletin refahı, güvenliği için yola çıkmış bir ittifaktır. Cumhur İttifakı Yenikapı ruhunun devamıdır, 15 Temmuz'da alçaklara dersini veren, ay-yıldızlı bayrakarı indirtmeyen, ezanları dindirtmeyen aziz Türk milletinin ittifakıdır. 'nin iyiliğini istemeyenlerin oyunları henüz bitmedi. Darbeyi bastırdık ekonomik kriz üreterek, finansal kumpaslar kurarak üzerimize gelmeye devam ediyorlar" dedi. 

Meral Akşener'in TİKA'ya yönelik sözlerine değinen Yıldırım, "'nin Osmanlı'dan gelen eserlerini bir bir ayağa kaldıran TİKA'yı kapatacakmış. Niye? Çünkü FETÖ öyle istiyor. FETÖ'nün dışarıdaki sömürü alanlarına TİKA gereken müdahaleyi yaptığı için rahatsız oldular. FETÖ'nün en sevmediği kuruluşu kapatmayı vadediyorlar" ifadelerini kullandı.

"Ben sizin hısmınızım, dünürünüzüm" diyen Yıldırım, Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen, yeşil ve güzel 'yu yürekten selamladığını söyledi.

Vatandaşların, "Dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganları üzerine Yıldırım, "Şüpheniz var mı? Biz sadece Rabbimizin önünde eğiliriz, başka hiçbir gücün önünde eğilmeyiz." ifadesini kullandı.

Kastamonu'nun şehitleri diyarı, Çanakkale'de destan yazan yiğitlerin şehri olduğunu anlatan Yıldırım, "İstiklal destanının kahramanı şehit Şerife Bacılara selam olsun. Bu topraklarda şüheda bereketi var şüheda. Şehitlerimizin mis kokusu, cennet kokusu var. Allah tüm şehitlerimize rahmet etsin, mekanlarını cennet eylesin. Gazilerimize güzel ömürler eylesin. Onların vatan aşkı bizim ilham kaynağımız. Bu ülkenin insanları Anadolu topraklarına sevdayla bağlıdır." diye konuştu.

AK Parti'nin 16 yıldır aynı aşkla, aynı şevkle Türkiye için, Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ve başkanlığında hizmet ettiğini dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bizim siyasetimizde hizmet var, bizim siyasetimizde eser var, emek var, değer var. Milletle kurduğumuz bağların temeli sağlamdır. Millet güçlü olursa biz güçlü oluruz. Milletin itibarı yükseldikçe biz görev yapmış oluruz. Hamdolsun, güçlüyüz, çünkü yürüdüğümüz yolda millet bizimle beraber, Kastamonu bizimle beraber, AK kadınlar bizimle beraber, AK gençler bizimle beraber. Kastamonu ilk günden beri bu yolda bizimle yürüyor. Kastamonu AK Parti'ye hizmet eden Cumhurbaşkanına sahip çıkıyor. İstiklal mücadelesinde Mehmet Akif'e ev sahipliği yapan Kastamonu bugün de istikbal mücadelemizi veren Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıkıyor mu? Kastamonu insanı o gün olduğu gibi bugün de ülkesine sahip çıkıyor."

Başbakan Yıldırım, "Kastamonu hep beraber yeni bir tarih yazmaya var mısınız? Türkiye düşmanlarına, teröre, FETÖ'ye hak ettiği dersi verecek miyiz? Şu, 'Tayyip Erdoğan gitse de Türkiye'de istediğimiz gibi at oynatalım' diyen emperyalistlere, onların iş birlikçilerine Osmanlı tokadını vuracak mıyız?" sözlerinin ardından vatandaşların "evet" demesi üzerine, "Maşallah. Kastamonu 'hazırım' diyor, hazırım. 24 Haziran'ı iple çekiyor. Allah bu millete zeval vermesin. Allah Kastamonumuza kara gün göstermesin." diye konuştu.

Seçimlere az bir süre kaldığına işaret eden Yıldırım, "Tarihi bir dönemece geldik. Geleceğimiz için önemli bir karar vereceğiz inşallah. 16 yıldır yazdığımız destana yeni bir destan ilave edeceğiz." dedi.

Yıldırım, "Kastamonu tarih yazmayı bilir. Kastamonu, AK kadınlar, bu sefer çıtayı daha yükseğe koyuyoruz, tamam mı? Vakit 'Türkiye vakti' diyor muyuz? Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı seçiyor muyuz? Milletin partisi AK Parti'yi en güçlü şekilde Meclise gönderiyor muyuz? Kastamonu da 3'te 3 yapıyor muyuz." sözlerine vatandaşların "evet" yanıtı vermesinin ardından, "Maşallah bitmiş bu iş. Biz boşuna nefes tüketiyoruz. Kastamonu kararını vermiş. Güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye hedefimiz. Durmak yok." değerlendirmesinde bulundu.  

Cumhur İttifakı'nın milletin huzuru, devletin refahı güvenliği için yolu çıktığını vurgulayan Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu:

"Cumhur İttifakı Yenikapı ruhunun devamıdır. Cumhur İttifakı 15 Temmuz'da alçaklara dersini veren, ay yıldızlı bayrakları indirmeyen, ezanları dindirtmeyen aziz Türk milletinin ittifakıdır. Sizler bu meydanda ezana bayrağa, demokrasiye, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanınıza, hükümetine sahip çıktınız. Sizler hainlere diz çöktürdünüz. Türkiye'nin önünü kesmek isteyenlere fırsat vermediniz ama Türkiye'nin iyiliğini istemeyenlerin oyunları henüz bitmedi. Darbeyi bastırdık, ekonomik kriz üreterek finansal kumpaslar kurarak üzerimize gelmeye devam ediyorlar." 

Yıldırım, 24 Haziran'da tüm oyunları bozacaklarına işaret ederek, istikrarın süreceğini, Türkiye'nin büyüyeceğini belirtti.

Cumhur İttifakı'nın karşısında yer alanların konuşmalarının iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ülkenin, bu milletin hayrına, yararına bir şey ağızlarından çıktı mı? Bunların derdi millete hizmet değil. Bunların derdi ülkeyi daha ileri götürmek değil. Eğer öyle bir projeleri olsaydı, şimdiye kadar çoktan anlatırlardı. Memleketin hiçbir şehrinde 'Şu eserimiz var' diyebiliyorlar mı? 'Ilgaz Tüneli'ni yaptık' diyebiliyorlar mı? '130 yıllık İnebolu Limanı'nı yaptık' diyorlar mı? 'Kastamonu Küre-İnebolu yolunu yapıyoruz' diyorlar mı? 'Kastamonu Havalimanını yaptık' diyorlar mı? 'Çevre yolunu yaptık' diyebiliyorlar mı? 'Cide yolunu yaptık' diyorlar mı? Diyemezler. Çünkü bunların işi laf üstüne laf koymak. AK Parti'nin işi taş üstüne taş koymak, eser yapmak, proje yapmak, milletin gönlüne yollar yapmak. Haklarını yemeyelim. Bunların bir projeleri var, yapılanı bozmak, yıkmak, hizmetleri durdurmak, milletin faydasına olan her şeyi yok etmek, kapısına kilit vurmak. Bunların başka hiçbir projesi yok."

"FETÖ'NÜN EN SEVMEDİĞİ KURULUŞU KAPATMAYI VADEDİYORLAR"

Binali Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bakın ne diyorlar? 'TİKA'yı kapatacağız'. TİKA dediğin şey 80 ülkede Türkiye'nin bayrağını taşıyan, tarihi kültürel miraslarını ortaya çıkaran, yoksul, yardıma ihtiyacı olan Afrika ülkelerinde kuyu açan, okul açan, sağlık merkezi kuran, 90-91'de bombalarla yıkılan Mostar Köprüsü'nü yapan, camileri, kültür merkezlerini ihya eden, Türkiye'nin Osmanlı'dan gelen eserlerini bir bir ayağa kaldıran TİKA'yı kapatacakmış. Niye? Çünkü FETÖ öyle istiyor. FETÖ'nün dışarıdaki sömürü alanlarına TİKA gereken müdahaleyi yaptığı için rahatsız oldular. FETÖ'nün en sevmediği kuruluşu kapatmayı vadediyorlar. Başka ne diyorlar? 'Kanal İstanbul'un yapımını durduracağım' diyor. Kanal İstanbul'a senin hayalin yetmez. Ey kardeşim, Kanal İstanbul Türkiye'nin stratejik bir projesidir. Onun için senin bu işlere aklın ermez, gücün yetmez. Bunun kararını millet verir. Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan verir." 

Muhalefetin hızlı trene de karşı çıktığını aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

"Yerli otomobil de nereden çıkmış? Yani yerli otomobile lüzum yok. Başkalarının arabalarını alalım, paraları da oluk oluk dışarıya aktaralım. Bu mu sizin milliyetçiliğiniz? Bu mu sizin vatanseverliğiniz? Bu mu sizin yerliliğiniz? Bunların işi gücü yapılan işleri durdurmak, bozmak. Neden? Çünkü bunlar milletle aynı istikamette yürüyemiyorlar, ayarları bozuk. Bu millet rahat yüzü görmesin, insanların yüzü gülmesin istiyorlar. Bunlar, yıkmaya çalıştığınız, iptal etmeye çalıştığınız projeler, bu ülkenin gurur projesidir, yüz akı projesidir. Bu projeleri yıkmanız, iptal etmenize Kastamonu izin verir mi? Milletimiz buna izin verir mi? Türkiye'nin, Kastamonu'nun şahlanışına bunlar engel olabilir mi? Bunların esasında dönüp dolaşıp söyledikleri, biri ayağını kaldırıyor, öbürü basıyor. Söyledikleri tek şey var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı indirmek. Tayyip Erdoğan olmasın da ne olursa olsun."

Bu seçimlerin aslında iki taraf arasında geçtiğini dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

"Birinci taraf ülkeyi kalkındırmak, 2023, cumhuriyetin 100. yıl hedeflerine, hatta Gazi Mustafa Kemal'in, Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin ötesine taşımak isteyen, milli geliri artırarak, milletin refahını, mutluluğunu daha da artırmak isteyenler, çocuklarımızın, gençlerimizin, kadınlarımızın, erkeklerimizin, yaşlılarımızın, geleceğe daha da umutla bakmak isteyen sanayicimiz, çiftçimiz, esnafımız, emeklimiz daha iyi şartlarda yaşasın isteyenler... 'Savunma sanayimiz güçlensin, dışa bağımlılığımız azalsın.' diyenler. 'Güçlü Meclis güçlü hükümet, güçlü Türkiye' diyenler. 'Bunlardan 7'den 70'e istifade etsin.' diyenlerdir. Bu grup AK Parti kadrolarıdır. Cumhur İttifakı'dır. 

İkinci taraf, 'Türkiye'yi uçurumun eşiğinden alıp düze çıkaran Recep Tayyip Erdoğan iktidardan gitsin.' diyenler, 'yatırımlar dursun, projeler iptal edilsin' diyenler, 'eski sisteme, eski günlere yeniden dönülsün' diyenler, vesayetçiler, ihanet odakları... 'Türkiye'de milletin dediği olmasın' diyenler. Bunlar 'Türkiye küçük olsun, bizim olsun' diyenler. 'Bu ülke hep yerinde saysın' diyenler. O devirler geçti, Türkiye kararını verdi. Bu millet 16 Nisan'da kararını verdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne 'Evet' dedi. Gelin, siz de bu gerçeği gürün, bu inadı bırakın, milletin yükselişine ayak uydurun, yoksa bu rüzgar sizi da de savuracak, haberiniz olsun."

"BUNLAR GERİ VİTESE TAKMIŞ DURUMDALAR"

Yıldırım, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, parlamenter sisteme dönüleceği yönündeki açıklamalarına değinerek, şunları dile getirdi: 

"Sevgili Kastamonulu kardeşlerim, emin olun bunlar siyasette su kaynatmaya başladı, daha yola çıkar çıkmaz motor su kaynatıyor. Bir yandan, 'Biz seçilirsek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni ortadan kaldıracağız.' diyorlar, 'Parlamenter sisteme, darbe üreten, vesayet üreten, kumpas üreten sisteme geri döneceğiz.' diyorlar. Bunlar geri vitese takmış durumdalar, biz ileri vitese takıyoruz, bunlar geri vitese takıyor. Geriye giderken biliyorsunuz, tehlike büyüktür. Boynunu büke büke gidersin, boynun orada kilitlenir kalır, fazla da yol gidemezsin. İleri gidersen gidebildiğin kadar git ama bir yandan da diyor ki, 'Eski sistemi getireceğim ama seçilirsem'. Başlıyor bir ton vaat vermeye. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Ya kardeşim, parlamenter sistemde senin yetkin yok, senin adın yok, yerin yok. Genel başkanları cumhurbaşkanı adayı olmuyor, olamıyor, cesaret edemiyor, parti kongresinde kendisinin rakibini sahaya sürüyor. Seçim beyannamesini Kılıçdaroğlu okuyor, vaatleri de Muharrem İnce veriyor. Kardeşim, karar verin, hanginiz cumhurbaşkanı adayısınız? Buna karar verin. Hanginiz hükümet kurup ülkeyi yönetmeye talipsiniz? Velhasıl, bunların kafaları karışık, hesapları karışık, işleri zaten karışık. Bırakalım onları kendi haline, biz işimize bakalım. Durmak yok, yola devam." 

"BİZİM MİLLET BU ABİDİK GUBİDİK İŞLERİ SEVMEZ"

İnce'nin CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu ancak seçilemediğini hatırlatan Yıldırım, "Kendi partisinin başına seçmedikleri adayı şimdi Türkiye'nin başına seçtirmeye çalışıyorlar. Olur mu bu, olur mu? Eğer çok değerliyse kendiniz niye seçmediniz? Niye milletin seçmesini istiyorsunuz? Önce siz seçseydiniz, siz başa getirseydiniz. Sonra da millet o zaman bunu değerlendirseydi. Bizim millet bu abidik gubidik işleri sevmez. Önce işe bakar, sonra söyleyene bakar, sonra da kararını verir. İşte Recep Tayyip Erdoğan, işte Kastamonu, işte başarılarla dolu, atılımlarla dolu 16 yıl." diye konuştu.

Kastamonu'nun kendilerini bildiğini dile getiren Yıldırım, "Dünürlerim, hısımlarım beni bilir. Biz söz verirsek yaparız. Bizde boş söz olmaz. İşte Kastamonu, 16 yılda nereden nereye geldi. Kastamonu'ya 16 yılda 14 milyar yatırım yaptık. Helali hoş olsun. Kastamonu daha fazlasına layık. 2002 yılında Kastamonu sadece 20 milyon dolar ihracat yapıyordu, geçen sene 126 milyon dolar ihracat yaptı. Altı kat artış var, altı kat. Kastamonu'ya bugüne kadar 900 derslik yaptık. 2002 yılında üniversite öğrenci yurt kapasitesi 944'tü. Bugün 6 binin üzerinde öğrenci için yurt yaptık. Bu sene içinde bin 400 kapasiteli yurt daha açacağız. Kastamonu spor kompleksinin yapımını tamamladık. Türk Dünyası Kültür Başkenti'ne yakışır kültür evini de kültür hanını da inşallah yapacağız." diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Kastamonu'da yapılan bölünmüş yollara da değinerek, "2003 yılında sadece 47 kilometre bölünmüş yol vardı. Bunun üzerine 282 kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, Türkiye'yi birleştirdik, milleti birleştirdik. Bakın Kastamonulular, dikkat edin. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz. Bu böyle biline. Şu anda 8 tane yol projemiz devam ediyor. Toplam uzunluğu 297 kilometre. 29 kilometre uzunluğunda Kurucaşile-Cide yolunun projeleri tamamlandı. Bu proje kapsamında 8 tünel var. Toplam uzunluğu 33 kilometre. Değerli kardeşlerim, bin 830 metre köprü, 6 adet kavşak bulunuyor. Çok zor bir proje ama Kastamonu için helal olsun. Bu projenin bedeli 2 milyar lira." ifadelerini kullandı.

"İnsanımızın olduğu her yere hizmet götürmek bizim boynumuzun borcudur." diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli'ni yaptık mı? Hizmete aldık mı? Artık yaz kış oradan geçiyor musunuz? Şimdi Kırık Tüneli'ni de yapıyoruz. Orada Kırık Barajı'nı da yapıyoruz. 2 bin 400 kardeşimize aş, iş kapısı bulduk. Şimdi dört yetmez, üç tane daha organize sanayi bölgesi projemiz var. Bunlar da bittiğinde 6 binden fazla kardeşimize iş, aş imkanı sağlayacağız. Çiftçilerimize 16 yılda 750 milyon hibe ve nakit desteği verdik. Helali hoş olsun. Kastamonu'ya bir tanesi 400 yataklı hastane olmak üzere toplam 15 sağlık tesisi yaptık. 2002'de bir tane acil istasyonu vardı Kastamonu'nun. Şimdi ne kadar biliyor musunuz? 31 tane. Ambulans sayısını 2'den 55'e çıkardık. Kastamonulu kardeşlerimize 16 yılda 2 bin 200 konut yaptık, 875 konutun da yapımı devam ediyor. Kastamonu'da yapılan sulama tesisleriyle 160 bin dönüm araziyi suyla buluşturduk. Şu anda yapımı devam eden sulama tesisleriyle 200 bin dönüm araziyi de bollukla, bereketle, suyla buluşturacağız. Obrucak Barajı sulaması, Daday Bezirgan Hazım Kılıç Barajı sulaması, Kastamonu'nun tarımına, ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Bugüne kadar beş büyük barajı tamamladık. Kastamonu'nun uzun süreli içme suyunu karşılayacak olan Kırık Barajı dahil on barajın ve bir göletin inşaatı hızla devam ediyor. Hayırlı uğurlu olsun."

Kastamonu merkez, Tosya, Devrekani, Taşköprü, Seydiler bölgesine doğal gaz getirdiklerini, diğer ilçelere de yakında geleceğini söyleyen Yıldırım'ın sözleri, "Taşköprü seninle gurur duyuyor." sloganıyla kesildi.

Yıldırım, "Sarımsağın başkenti Taşköprü ile biz gurur duyuyoruz." diye karşılık verdi.

Türkiye şahlanırken Kastamonu'nun da şahlanmaya devam edeceğini vurgulayan Yıldırım, "Sizlere hizmet etmek bizim için bir ibadettir. Şimdi her şey Kastamonu için, her şey Türkiye için. Vakit Türkiye vaktidir. Vakit AK Parti vaktidir. Güçlü meclis için güçlü hükümet için güçlü Türkiye için durmak yok, yola devam. Sizlerin desteği ile aydınlık yarınlara yürümeye var mısınız? El ele gönül gönüle yarınlarımızı inşa edecek miyiz? Sevginizi, coşkunuzu 24 Haziran'da sandıklara taşıyacak mısınız? 'Yaparsa yine AK Parti yapar' demeye var mısınız? Milletin adamı, Recep Tayyip Erdoğan'ı yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı seçecek miyiz? AK Parti'yi güçlü şekilde Meclise gönderecek miyiz?" diye konuştu.

Yıldırım, vatandaşların "Evet" yanıtı üzerine, "Kastamonu kararını çoktan vermiş." dedi.

Yıldırım, konuşmasını, Şeyh Şabani Veli'nin, "Gelişiniz güle güle, gidişiniz güle güle, her işiniz güle güle" sözleriyle tamamladı. 

Sayfa Yükleniyor...