Türkiye'nin karnesi

Durban’da yayınlanan iki yeni rapor, Türkiye’nin iklim değişikliği konusunda acilen önlem alması gerektiğini ortaya koydu.

09.12.2011 - 08:05

Türkiye'nin karnesi

Almanya merkezli Germanwatch, 200 iklim uzmanıyla yaptığı yıllık ‘İklim Değişikliği Performans Endeksi’ni açıkladı. Tamamen standart kriter ve verilere dayanarak yapılan bu endeks, 58 ülkenin iklim değişikliği konusundaki politikaları, ve saldıkları karbondioksit oranlarına göre hesaplandı.

Bu endekse göre Türkiye en kötü performans gösteren ülkeler arasına girerek sondan dördüncü oldu. Bizden sonra gelen, en kötü performansa sahip üç ülke ise sırasıyla Kazakistan, İran ve Suudi Arabistan.

Ayrıca Türkiye hükümeti, ‘iklim değişikliği politikaları’ başlığı altında en berbat kategorisindeki beş ülke arasında yer aldı. Bir numarada Suudiler var. Diğerleri ise Kanada, İran ve İtalya. Bir diğer rapor ise İngiliz meteoroloji dairesinden geldi.

Küresel ısınma konusunda toplam 20 ülkenin durumunu inceleyen Metoffice, Türkiye için ciddi kuraklık uyarısında bulundu. 2100 yılında nüfusun yüzde 45’inin ise ciddi susuzluk çekeceği ve küresel ısınmaya şimdi ciddi önlem alınsa bile bu oranın sadece yüzde 30’a inebileceği kaydediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...