Türkiye'nin Rakka operasyonundaki rolü ne olacak? Dışişleri Bakanı açıkladı

Rakka operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin operasyonda Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi bir rol üstleneceğini söyledi.

ntv.com.tr 08.11.2016 - 11:28 | Son Güncelleme : 08.11.2016 - 11:58

Türkiye'nin Rakka operasyonundaki rolü ne olacak? Dışişleri Bakanı açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı İgor Crnadak ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Rakka operasyonuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Rakka operasyonuyla ilgili ortaya koyduğumuz strateji belli. Özellikle Fırat Kalkanı operasyonundan sonra gördük ki etkili strateji ile DAEŞ temizlenebilir. DAEŞ'in kolayca yenilebilir bir örgüt olduğunu gördük. Rakka'ya başka terör örgütleriyle gitmenin yanlış olduğunu başta ABD olmak üzere herkese anlatmaya çalışıyoruz.

Başından beri ABD, Rakka'nın kuşatılması için YPG'nin rol alabileceğini söyledi. Dunford'un ziyaretinde de en son kuşatmada yer alacaklar, Rakka'nın içerisine girmeyecekler dedi. Bunun böyle olmasını temenni ediyoruz, özellikle ortaklarımızın verdiği sözleri tutmasını bekliyoruz. 

Biz Türkiye olarak verdiğimiz sözü tutuyoruz. Münbiç'te verilen söz tutulmadı. Anlaşmalara rağmen temkinli davranıyoruz. Rakka'da operasyon olumlu sonuçlanabilir ama YPG gibi teröristlerin şehre girmesiyle halkın DAEŞ'e destek verebilir. ABD YPG'ye silah vermediğini söylüyor ama Kobani'den beri verdiğini biliyoruz. Bu silahları PKK'nın elinde de yakaladık. Kimse bize bunun aksini iddia etmesin. ABD'nin böyle bir örgüte silah vermesi doğru değil. 

ABD'nin YPG'ye silah verdiğini biliyoruz. Dunford'un ziyaretinde arkadaşlarımız bunu dile getirdi. ABD'li üst düzey subayın Türkiye'de olması önemli. ABD Büyükelçiliği'nde görev yapacak. Genelkurmay Başkanları arasındaki diyaloğun ve işbirliğinin etkili olması için bizim Genelkurmay Başkanlığımızın teklifi oldu. Genelkurmay'da değil, ABD Büyükelçiliği'nde bekleyecek.

IRAK İLE BAŞİKA GERİLİMİ

Başika kampıyla ilgili Irak ile görüşmelerimiz devam ediyor. Önerilerimiz devam ediyor. İsteriz ki diplomasi yoluyla gereksiz halde tırmandırılan sorunu çözelim. Musul operasyonu ile ilgili belirlediğimiz stratej başarılı bir şekilde uygulanıyor. Sınırlarımızda tedbirlerimizi aldık. Bize yönelik tehdit oluşursa, Türkmen kardeşlerimize yönelik tehdit oluşursa gerekli adımları atarız. Türkiye'deki inlerinde nasıl vuruyorsak oralardaki PKK kamplarını da vuracağız. Bunun başka şansı yok. Başika konusunu da bu şekilde Irak ile diploması yoluyla çözeceğimize inanıyoruz. 

RAKKA OPERASYONUNDA TÜRKİYE'NİN ROLÜ NE OLACAK?

Rakka'daki operasyonun başlamasına daha haftalar var. Askerlerimiz bu strateji konusunda görüşüyorlar. Bizim her zaman konuştuğumuz yerel güçlere özel kuvvetlerimizin destek vermesi. Şu anda Fırat Kalkanı operasyonunda bizim özel kuvvetlerimizin Özgür Suriye Ordusu'na verdiği gibi. Orada başta ABD olmak üzere koalisyonun içindeki ülkelerin özel kuvvetleriyle yerel ılımlı güçlere aktif desteğin verilmesidir. Ana çerçevesi bu detayları askerlerimiz görüşebilirler.

"TÜM TERÖRİSTLERİN ALMANYA'YA GİTMESİ TESADÜF DEĞİL"

Almanya maalesef Türkiye'den yana değil, her zaman Türkiye karşıtı olan inisiyatiften yana oluyor. Sizin Türkiye ile derdiniz ne? Türkiye'nin gelişmesini kalkınmasını istemiyorlar. Türkiye'yi neden kısklanıyorsunuz? Bugün 4 binden fazla PKK'lı istedik, bir tanesini bile vermediler. PKK'lılar Almanya'nın her şehrinde PKK ve terör için para topluyor. Bunu Almanya yönetimi de çok iyi biliyor. Geçen gün İsviçre'deydim. 2 DHKPC'li, 1 PKK'lı istemişiz. İkisi de Almanya'ya gitmiş. Bir de FETÖ'cüler neden Almanya'ya gitti? Tüm teröristlerin Almanya'ya gitmesi tesadüf değil. Tüm teröristlere en çok desteği veren ülke Almanya. Biz de tepkimizi gösteriyoruz."

Sayfa Yükleniyor...