Türkiye'nin temiz kumsalları hangileri?

Dünyada 55 ülkede temiz deniz ve plajlara verilen Mavi Bayrak'lar bu sene Türkiye'deki sahiplerini buldu. İşte Türkiye'deki Mavi Bayrak'lı kumsallar...

Haberler 12.05.2009 - 10:26

Türkiye'nin temiz kumsalları hangileri?

İSTANBUL- Çevre Eğitim Vakfınca (TÜRÇEV) 27 kategoride yapılan değerlendirmede, 10 ildeki 286 plaj ile 5 ildeki 14 marinaya mavi bayrak ödülü verildi.


TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Epikmen, tesislerdeki ayrıntılı incelemeler, ulusal ve uluslararası jürinin değerlendirmesiyle mavi bayrakların verildiğine işaret etti. Epikmen ayrıca tesislerin deniz suyu temizliği, çevre düzenlemesi, can kurtaran hizmetleri ve güvenli ulaşım gibi 27 kategoride değerlendirmeye tabi tutulduğunu kaydetti.

Epikmen, değerlendirmede bu yıl 10 ildeki 286 plaj ve 5 ildeki 14 marinaya mavi bayrak ödülü verildiğini belirterek, Antalya'da 156, Muğla'da 62, İzmir'de 21, Aydın'da 19, Balıkesir'de 16, Mersin'de 7, Çanakkale'de 3, Tekirdağ ve Düzce'de de birer plajın bu yıl mavi bayrağı dalgalandırmaya hak kazandığını, ayrıca Antalya'da 3, Muğla'da 7, İstanbul'da 2, Aydın ve Balıkesir'de de birer marinanın mavi bayrak dalgalandıracağını söyledi.


''MAVİ BAYRAKLI PLAJ SAYISINDA YÜZDE 10'LUK ARTIŞ''
Dünya genelinde 55 ülkede toplam 2 bin 696 plaja mavi bayrak verildiğini, bunun 286'sının Türkiye'de bulunduğunu belirten  Epikmen, şunları kaydetti:

''Mavi bayrak artık bir etiket olarak tüketici ve uluslararası değerlendirme kuruluşları tarafından kabul edilmektedir. Bir plaja mavi bayrak çekilmesi turizm açısından çok önemlidir. Bir çok tur şirketleri planlama yaparken mavi bayraklı tesisleri ayrı bir bayrakla belirlemekte. Amacımız mavi bayrak konusunda Türkiye'yi dünyanın 1 numarası haline getirmek. Bunu gerçekleştirdiğimizde denizlerimize sahip çıktığımızın, hijyen kurallarına uyduğumuzun en güzel göstergesi olacaktır.''

Epikmen, 2008'e göre bu yıl mavi bayraklı plaj sayısında yüzde 10'luk bir artış yaşandığını, dünya genelinde mavi bayraklı plaj sıralamasında ise Türkiye'nin geçen yıla göre bir sıra gerileyerek 4'üncü olduğunu belirtti.

Mavi bayrak alan tesislerde yıl boyunca denetimlerinin sürdüğünü ve herhangi bir olumsuzluk tespit ettiklerinde mavi bayrağı indirdiklerini belirten Epikmen, 2008'de tesislerden 25'inin mavi bayrağını geri aldıklarını açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...