Türkiye'nin yarısı 'ak'; yarısı 'kara diyor

Türkiye'deki kutuplaşma seçim anketlerine de yansıdı. İKSara'nın 81 ilde aynı anda yaptığı araştırmaya göre seçmenlerin yüzde 50'si "Türkiye iyiye gidiyor" derken, yüzde 48'i "kötüye gittiği" görüşünde...

11.03.2011 - 10:58

Türkiye'nin yarısı 'ak'; yarısı 'kara diyor

Seçimler yaklaşırken Türkiye'nin seçmen haritasının detaylı bir şekilde çıkarıldığı kamuoyu araştırması, ülkedeki kutuplaşmayı da gözler önüne serdi.

İKSara'nın araştırmasına göre, "Genel olarak Türkiye iyiye mi, kötüye mi gidiyor?" sorusuna AKP seçmenlerinin yüzde 90.8'i "iyiye gidiyor", yüzde 7.57's "kötüye gidiyor" yanıtını verdi.

AKP dışındaki partilerin seçmenlerinin ise gidişattan büyük ölçüde memnuniyetsiz olduğu görüldü. Buna göre, CHP seçmenlerinin yüzde 87.54'ü, MHP seçmenlerinin yüzde 82.03'ü, BDP seçmenlerinin yüzde 76.51'i, kararsız seçmenlerin ise yüzde 61.83'ü "ülkenin kötüye gittiğini" düşünüyor.

"TÜRKİYE İYİYE GİDİYOR"
Akşam gazetesinden Şenay Yıldız'ın haberine göre; CHP seçmeninin yüzde 11.44'ü, MHP seçmeninin yüzde 16.15'i, BDP seçmeninin yüzde 21.69'u, kararsızların da yüzde 29.26'sı "ülkenin iyiye gittiği" görüşünde. Tüm bu verileri üst üste koyup topladığımız zaman nüfusun yüzde 50'sinin "ülke iyiye gidiyor" dediği, yüzde 48'inin "kötüye gittiğini" düşündüğü olduğu ortaya çıkıyor. Yüzde 2'lik bir kesim ise "kararsız" olduğunu beyan etti.  

İLKOKUL MEZUNLARI AKP'YE OY VERİYOR
Araştırmaya göre, eğitim düzeyleri açısından bakıldığı zaman partilerin seçmen potansiyeli ile eğitim düzeyleri arasında belirgin farklar görülüyor. Buna göre, ilkokul mezunlarının yüzde 52.43'ü AKP'ye oy veriyor. Bu grup, AKP'nin eğitim düzeyi açısından en fazla oy aldığı kesim. AKP'ye en az oy veren kesim ise üniversite mezunları. AKP, üniversite mezunlarının yüzde 32.20'sinin oyunu alıyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI CHP'YE OY VERİYOR
CHP'de tam tersi bir eğilim söz konusu. CHP en yüksek oyu üniversite mezunlarından, en düşük oyu ilkokul ve daha az eğitimli kitlelerden alıyor. Buna göre, üniversite mezunları arasında CHP'nin oyu yüzde 33.66 olurken, bu oran ilkokul ve daha az eğitimlilerde yüzde 19.66'ya düşüyor.

LİSE MEZUNLARI MHP'YE OY VERİYOR
MHP en yüksek oy potansiyelini lise mezunları arasında yakalıyor. Lise mezunlarının yüzde 15.47'si MHP'ye oy veriyor. Ancak, her üç grupta da en fazla oyu AKP alıyor.

LİDER SORUSUNUN GALİBİ ERDOĞAN
Araştırmada dikkat çeken en çarpıcı unsulardan birisi de diğer partilere oy veren seçmenlerde dahi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinin beğenilmesi. AKP seçmeninin yüzde 97.07'si Erdoğan'ı beğendiğini söylerken, CHP, MHP, BDP ve kararsız kesimlerin de Erdoğan'ın liderliğine ilişkin beğenilerini dile getirdiği görüldü. CHP'lilerin yüzde 90.01'i kendi liderleri Kemal Kılıçdaroğlu'nu, yüzde 3.75'i Erdoğan'ı beğendiğini söylüyor. MHP seçmenlerinin yüzde 81'i Devlet Bahçeli'yi beğendiğini söylerken, yüzde 7.69'un en beğendiği lider Erdoğan. BDP seçmenin yüzde 4.29'u ile kararsızların yüzde 21.56'sı 'En beğendiğim lider Erdoğan' diyor. Bu durum, Erdoğan'ın AKP'den daha popüler olduğunu ortaya koyuyor.

MHP'NİN KADIN OYU AZ
Üniversite mezunu kadınların en çok oy verdiği partinin CHP, ilkokul ve altında eğitimli kadınların adresinin ise AKP olduğu belirlendi. Lise mezunu kadınların birinci tercihinin ise yüzde 11.66 ile MHP olduğu görülüyor. Cinsiyet açısından bakınca, MHP'nin hangi eğitim düzeyinde olursa olsun, erkeklere kıyasla kadınlardan daha az oy almaları dikkat çekiyor. MHP'ye en çok oy veren grup ise lise bitirmiş erkek seçmen. Erkeklerde MHP'ye oy verme oranı, yüzde 19.04'e tırmanıyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...